Лікування депресії без ліків. Продовження розмови

Останні дослідження в галузі психічного здоров’я доводять, що роль серотоніну в розвитку депресії не така однозначна, як вважалося раніше. Більш того, причини депресії нерідко пов’язані із соціальними й економічними факторами, такими як бідність, розчарування та життєві негаразди. Отже, в першу чергу потрібно боротися з причинами, а не наслідками.
Після того, як я опублікував статтю «Лікування депресії без ліків» [1] у Facebook виникла невелика дискусія. Основною тезою моїх опонентів було те, що вилікувати депресію без ліків неможливо [2].
Професорка Joanna Moncrieff з Великої Британії вважає, що значення серотоніну «гіперболізоване промисловістю». Вона стверджує, що недостатньо доказів того, що низький рівень серотоніну є головною причиною депресії. Вона закликає звернути більше уваги на соціальні та економічні чинники, які можуть викликати депресію. Вона також ставить під сумнів необхідність повсюдного використання антидепресантів [3].
Професорка Joanna Moncrieff досліджує різні аспекти психіатрії, зокрема депресію. Зрозуміло, що її підходи до лікування можуть відрізнятися від стандартних підходів, що використовуються в медичній практиці. Відповідно і її рекомендації можуть відрізнятися від рекомендацій, які дають її колеги.
На її думку, боротьба з депресією повинна починатися зі зрозуміння її причин. Якщо депресія є результатом соціальних чинників, то можливо, що краще буде зосередитися на зміні цих умов, ніж на лікуванні самої депресії? Щодо конкретних рекомендацій, професорка Moncrieff рекомендує дотримуватися здорового способу життя, зокрема регулярної фізичної активності, збалансованого харчування та відпочинку. Вона також підкреслює важливість соціальної підтримки під час розмов з близькими людьми або професійними психологами.
Як я розумію, людина самостійно повинна усвідомити, що у неї депресія та мати бажання вийти з цього стану. Лікар, засоби природньої медицини, в крайньому випадку ліки повинні допомогти її в цьому. Потрібно пам’ятати, що антидепресанти мають багато токсичних побічних ефектів.
Перед тим як почати пити таблетки, варто гарно подумати і спробувати застосувати елементи природної медицини [1, 2]:
- Регулярна фізична активність.
- Зміна свого способу життя.
- Розмова з близькими людьми.
- Лікування тваринами.
- Психотерапія.
- Регулярний режим сну [3].
- Регулярне перебування на сонці.
- Медитація та йога.
- Хобі.
- Ароматерапія.
- Дієта з високим вмістом омега-3 жирних кислот.
- Зелений чай.
- Адаптогени – рослини та гриби, які допомагають нам впоратися зі стресом як фізично, так і емоційно [4].
Порада від мого кота Флокі: «Бокал гарного вина допомагає поліпшити депресивний настрій»
Професорка Moncrieff говорить про те, що це не означає, що антидепресанти, які впливають на рівень серотоніну, не ефективні. Ці ліки допомагають багатьом людям покращити свій психічний стан і знизити симптоми депресії.
Проте використання антидепресантів не може бути розглядати як єдиний універсальний спосіб лікування депресії. Кожен випадок депресії унікальний, і тому потребує індивідуального підходу до вибору методів лікування.
Одним словом, лікар повинен прискіпливо аналізувати стан хворого і якщо є можливість не застосовувати медикаментозну терапію, то і не застовувати її.
Згідно з думкою багатьох лікарів, депресія виникає через хімічний дисбаланс у мозку або через низький рівень серотоніну. Проте, останні дослідження не підтверджують цю теорію. За даними досліджень професорки Moncrieff та її колег, низький рівень серотоніну в мозку не є єдиною причиною депресії, і не може бути розглянутий як фактор, що призводить до розвитку цього психічного розладу.
Отже, на жаль ні я, ні мої колеги, медичні хіміки не розробимо таблетку від депресії. Депресія не детермінована концентрацією серотоніну. Причин може бути багато і різних. Зрозуміло, що про більшість з них ми і не здогадуємося.
Принагідно потрібно згадати, що Національна служба охорони здоров’я Великобританії (NHS) розпочинає революцію в охороні здоров’я, щоб відмовитися від ліків. Замість того, щоб регулярно роздавати дорогі ліки, лікарів загальної практики та аптекарів просять розглянути «соціальні рецепти», спрямовані на усунення першопричин проблем зі здоров’ям. Це безкоштовне членство в спортзалі, заняття з медитації, садівництво та допомога в управлінні боргами. Національна служба охорони здоров’я Великобританії планує оприлюднити цю схему навесні, яка спрямована на те, щоб відучити службу охорони здоров’я від культури «таблетка на кожну хворобу» [5].
Шановні читачі, якщо у вас симптоми депресії, бажаю вам знайти гарного лікаря. Професійність якого підтверджується не табличкою на дверях кабінету «кандидат медичних наук», а великим практичним досвідом та відгуками задоволених пацієнтів.
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Громадська спілка «НВЦ фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України
Підписуйтесь і читайте НАВКОЛОМЕДИЧНІ НОТАТКИ в Telegram https://t.me/dobradija і Twitter https://twitter.com/harbals4you.

В українському інтернеті часто публікуються короткі статті, присвячені суперфудам, які допомагають перебороти стрес

Синдром вигорання менеджера (СВМ) – поширене явище, пов’язане з хронічним професійним стресом, що може призвести до

Нервовий зрив, також відомий як виснаження, може бути спричинений різними факторами. Деякі можливі причини, які мож