Валеріана і хміль: дует проти стресу та безсоння

Ці дві лікарські рослини часто використовуються разом і добре відомі своєю здатністю покращувати сон. Валеріана та хміль можуть допомогти жінкам у період менопаузи, підвищуючи рівень ГАМК, заспокійливого нейромедіатора, який стабілізує настрій і сприяє розслабленню та сну.
До двох десятків наукових досліджень показали, що валеріана – окремо або з хмелем – допомагає покращити сон. Валеріана може допомогти людям швидше заснути, покращити якість сну і збільшити кількість нічного сну. Валеріана також може допомогти полегшити симптоми безсоння. Дослідження, присвячені жінкам, які переживають менопаузу, показують, що валеріана допомагає покращити сон [1].
Власне, комбінація кореня валеріани з хмелем, очевидно, найбільш ефективна. Був проведений метааналіз шістнадцять опублікованих досліджень, які присвячені ефективності валеріани або хмелю в лікуванні первинного безсоння у дорослих. Дванадцять із них виявили, що вживання валеріани окремо або в поєднанні з хмелем пов’язане з покращенням деяких параметрів сну (наприклад, затримки сну та якості сну). Однак ці результати слід інтерпретувати обережно, оскільки між дослідженнями були значні відмінності в дизайні [2].
Було проведене ще одне клінічне дослідження, яке продемонструвало клінічну ефективність комбінації екстрактів кореню валеріани і хмелю. Ця комбінація значно перевершила плацебо щодо скорочення затримки сну, тоді як одноразовий екстракт валеріани не зміг перевершити плацебо [3].
Ученими з Інституту молекулярної біології і генетики НАН України була розроблена дієтична добавка для покращення якості сну на основі комбінації кореня валеріани та хмелю – СОНОРМІН [4]. Слід зазначити, що, порівняно з іноземними аналогами, вітчизняна добавка втричі дешевша і, що важливо, для її виробництва використовуються не екстракти, а натуральна рослинна сировина. На жаль, досить часто екстракти є досить поганої якості [5], до того ж, не всі біологічно активні речовини переходять в екстракт, що є погано для синергічної дії лікарської рослини [6].
Як науковець, я намагаюся базувати свій аналіз і висновки на науковій літературі та клінічних дослідженнях. Тому, якщо ви вирішили приймати рослинні збори, бажано проконсультуватися з лікарем або фітотерапевтом з медичною освітою.
Потрібно розуміти, що причиною безсоння може бути серйозне захворювання, яке вимагає лікування ліками, а не травами. Окрім того, кожна людина – це унікальне створіння зі своїми генетичними особливостями і, як наслідок, на деяких людей ця комбінація трав може і не діяти. Шлях лише один, емпіричний – спробувати використати фітопрепарат. На відміну від «хімічних» снодійних, рослинні препарати за рідкими винятками абсолютно безпечні. Тому ризики мінімальні.
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Громадська спілка «НВЦ фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України
Підписуйтесь і читайте НАВКОЛОМЕДИЧНІ НОТАТКИ в Telegram https://t.me/dobradija і Twitter https://twitter.com/harbals4you.

Майндфулнес (Mindfulness), або усвідомленість, уважність – це психологічна практика зосередження уваги на поточному

В українському інтернеті часто публікуються короткі статті, присвячені суперфудам, які допомагають перебороти стрес

Синдром вигорання менеджера (СВМ) – поширене явище, пов’язане з хронічним професійним стресом, що може призвести до