Чи ефективні фітопрепарати для зменшення негативних симптомів менопаузи?

Поштовхом до написання цієї статті було запитання однієї моєї читачки: «Чи є наукові докази ефективності фітопрепаратів для лікування симптомів менопаузи?» Протягом деякого часу я ретельно копався в PubMed, намагаючись знайти хороший мета-аналіз, щоб відповісти на поставлене запитання. «Дослідження ролі фітотерапії, точкового масажу й акупунктури в симптомах менопаузи. Систематичний огляд, заснований на доказах» – так називається огляд, висновки з якого я викладу в цій статті [1].
Менопауза ‒ це природний процес, який відбувається в жіночому організмі, коли відбувається припинення функцій яєчників та знижується рівень естрогену. Зазвичай, це відбувається в середньому віці – 45–55 років. У цей період жінки можуть стикатися із симптомами, які можуть вплинути на їхнє фізичне й емоційне здоров’я. Загальні симптоми менопаузи включають гарячі приступи, нервовість, розлади сну, сухість вагіни, зниження сексуального бажання, слабкість, втому та ін. Ці симптоми можуть відрізнятися у жінок, можуть бути більш або менш вираженими.
Гормональна терапія ‒ найефективніший метод лікування симптомів менопаузи
Проте після замісної гормональної терапії підвищується ризик гіперплазії, раку молочної залози та яєчників, раку жовчного міхура, тромбоемболії, серцевих захворювань, інсульту, емболії легеневої артерії та деменції. Окрім того, 10 % жінок заборонено приймати естроген через деякі захворювання.
Серед жінок зростає занепокоєння про застосування цих методів, що є однією з причин відсутності у жінок схильності до гормональної терапії та зростаючий інтерес до використання немедикаментозних методів. За останнє десятиліття зросло застосування комплементарної та альтернативної медицини (CAM) для лікування жіночих проблем, включаючи проблеми менопаузи. Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує додаткову й альтернативну медицину як спосіб полегшення симптомів менопаузи та покращення добробуту жінок.
Докази ефективності лікарських трав у зменшенні симптомів менопаузи
Одним з найпопулярніших і поширених способів полегшення симптомів менопаузи є використання лікарських трав. У США та Великій Британії 80 % жінок у постменопаузі використовують лікарські трави, а від 60 до 70 % вважають, що ці добавки вирішують їхні проблеми, є безпечними та не мають побічних ефектів.
Фітоестрогени, або рослинні естрогени мають нестероїдну природу. Фітоестрогени включають в себе флавоноїди, лігнани і кумарини. Наявність фітоестрогенів та фітопрогестеронів у лікарських рослинах, антиандрогенні ефекти цих рослин знижують перетворення тестостерону в дигідротестостерон, а також збільшують перетворення тестостерону і андростендіону в естроген у периферичних тканинах, що може зменшити симптоми менопаузи.
Таким чином, деякі рослинні ліки, які довели свою ефективність, можуть бути використані для поліпшення симптомів менопаузи. Деякі рослинні ліки мають деякі побічні ефекти. Тому застосовувати їх слід з обережністю. Однак багато трав або без побічних ефектів, або мають дуже незначні побічні ефекти. Спробуємо розібратись, які трави найкращі для лікування симптомів менопаузи в наступних публікаціях.
Завжди, прекрасні наші жінки, застосовуйте фітотерапію для зменшення негативних симптомів менопаузи.
Додатки
Complementary and Alternative Medicine (CAM) – термін, який використовується для опису різноманітних методів лікування і підтримки здоров’я, які не включають традиційні методи лікування, такі як ліки, операції або інші процедури, які виконуються в медичних закладах. CAM може включати в себе різноманітні підходи, такі як фітопрепарати, харчування та дієтотерапія, масаж, йога, медитація, акупунктура, хірургія та ін.
В основному CAM використовується як доповнення до традиційної медицини для підтримки загального здоров’я і попередження захворювань. У багатьох країнах CAM стає все більш популярним, і деякі люди використовують його виключно для лікування хвороб. Але слід мати на увазі, що не всі методи CAM є доведеними науково та ефективними. Їх використання може мати певні ризики та побічні ефекти. Тому перед використанням будь-яких методів CAM треба проконсультуватися з лікарем або фахівцем у галузі CAM.
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Громадська спілка «НВЦ фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України
Підписуйтесь і читайте НАВКОЛОМЕДИЧНІ НОТАТКИ в Telegram https://t.me/dobradija і Twitter https://twitter.com/harbals4you.

В українському інтернеті часто публікуються короткі статті, присвячені суперфудам, які допомагають перебороти стрес

Синдром вигорання менеджера (СВМ) – поширене явище, пов’язане з хронічним професійним стресом, що може призвести до

Нервовий зрив, також відомий як виснаження, може бути спричинений різними факторами. Деякі можливі причини, які мож