Фітопрепарати, які допомагають стати олімпійськими чемпіонами

Коли мова заходить про те, чи варто використовувати фармакологічні засоби під час занять спортом, думки у людей, як правило, різні. Одні категорично проти будь-якої «хімії», інші вважають, що тренування без «ліків» не будуть такими ефективними. Найчастіше істина десь посередині, як вважає відомий спортивний лікар О.С. Куліненков. Фармакологічні засоби використовуються для підготовки до змагань, для підтримки і прискорення процесу відновлення після перенесеного спортивного навантаження.
Куліненков Олег Семенович – спортивний лікар. Брав участь у підготовці спортсменів до міжнародних змагань та Олімпійських ігор (1988–2008), у т. ч. олімпійських чемпіонів Олександра Попова, Веніаміна Таяновича, Юрія Мухіна. Є автором 8 монографій (у т. ч. «Фармакологія та фізіологія сили», «Фармакологічна допомога спортсмену (корекція факторів, що лімітують спортивний результат)», «Підготовка спортсмена: фармакологія, фізіотерапія, дієта», «Технологія атлетизму», «Біо тренувального процесу» та інші) і понад 40 наукових та методичних статей з проблем медицини спорту (фармакологія спорту).
Особливу увагу лікар Куліненков приділяє застосуванню фітопрепаратів, вітамінів, мінералів при підготовці спортсменів. Він широко застосовував їх під час тренувань і змагань. Чільне місце в його системі підготовки займають адаптогени рослинного походження.
Що таке адаптогени?
Адаптогени – це речовини природного або штучного походження, які здатні зменшити вплив негативних факторів на організм та допомогти йому пристосуватися до змін у зовнішньому середовищі. Адаптогени також можуть підвищувати стійкість організму до стресів і фізичного напруження. Найбільш вивчені адаптогени – женьшень, елеутерокок, родіола рожева та ашваганда. Адаптогени використовуються в медицині й спорті для збільшення витривалості та поліпшення функціонування організму.
Що пише про адаптогени спортивний лікар Олег Куліненков у своїй книзі «Травник спортсмена. Спортивный результат и природные средства»
Адаптогени – це лікарські засоби, як правило, природного походження, що одержуються з натуральної сировини (частини лікарських рослин або органів тварин). Адаптогени мають багатовікову історію застосування, деякі з них використовуються у східній медицині вже тисячоліття. Вони мають різнобічну дію на організм.
Основним шляхом реалізації дії адаптогенів є їх тонізувальний вплив на центральну нервову систему і через неї на всі інші системи, органи й тканини організму, оптимізуючи обмінні процеси та захищаючи їх від деструкції.
Адаптогени не виснажують резерви нервової системи, на відміну від інших психостимуляторів. Це надзвичайно важливий момент! Моя наступна публікація буде присвячена науковим дослідженням, які підтверджують цю властивість.
Адаптогени мають такі ефекти:
- значно підвищують фізичну працездатність, особливо підвищують силову витривалість;
- підвищують переносимість навантажень та відновлення після об'ємних фізичних тренувань;
- беруть участь у ліквідації постнавантажувального ацидозу (зсув рН внутрішнього середовища організму в кислий бік);
- сприяють накопиченню глікогену у м’язах, печінці, серці;
- активізують фосфорилювання глюкози, покращуючи таким чином обмін вуглеводів, жирів, білків;
- підвищують розумову працездатність;
- підвищують пристосованість (адаптацію) організму до фізичного навантаження;
- створюють стійкість до різних несприятливих факторів (спека, холод, спрага, голод, інфекція, психоемоційні стреси тощо) і скорочують терміни адаптації до них;
- сприяють антиоксидантній дії, запобігаючи токсичним ефектам вільно-радикального окислення ненасичених жирних кислот, що запускається при тривалому фізичному навантаженні;
- мають антигіпоксичну дію (підвищують стійкість тканин до нестачі кисню);
- імуностабілізувально впливають на гуморальний та клітинний імунітет;
- мають анаболізувальну дію;
- покращують мікроциркуляцію.
Оскільки адаптогени, крім загальних властивостей, мають свої особливості, вони по-різному впливають на організм. Тому рекомендується комбінувати і чергувати різні адаптогенні препарати з огляду на ці особливості. Професійний спортсмен безперечно повинен приймати їх під контролем спортивного лікаря.
Загалом, прийом адаптогенів слід проводити відповідно до інструкцій на упаковці або за порадою лікаря. Зазвичай, адаптогени приймаються в малих дозах раз на день. Починати потрібно з малих доз. Якщо у вас є непереносимість фітопрепарату, то його прийом потрібно припинити. Тривалість курсу може варіюватися від кількох тижнів до півтора місяця. Потім рекомендується зробити перерву на тиждень, оскільки організм може звикнути до фітопрепарату. Адаптогени рекомендовано вживати у першій половині дня, оскільки їх збуджувальна дія може перешкодити нічному сну. Вони посилюють дію кофеїну, гуарани, послаблюють дію заспокійливих засобів. Поєднуються з усіма лікарськими засобами та вітамінами. Особливо ефективно використовувати поєднання рослинних адаптогенів з продуктами бджільництва – медом та пилком. Ефект від дії адаптогенів, як зазначає Олег Куліненков, повинен проявитись через днів десять після прийому.
Спортивний лікар Куліненков використовує спиртові настоянки адаптогенів, які сам і готує. У своїй книзі він пише: «Спиртовий екстракт кореня радіоли приймають 1 раз на день вранці натщесерце в невеликій кількості води. Гальмівні дози: 2–5 крапель. Дози, що активують: 5–10 крапель».
На українському ринку адаптогени пропонуються в таких формах: спиртові настоянки, сухі екстракти та рослинна сировина.
Оскільки всі ці препарати біологічного походження, досить важко проконтролювати їхню якість. У мене присвячено цьому питанню декілька публікацій: «Чому не варто купувати БАДи на основі рослинних екстрактів?» [1], «Які БАДи краще вживати – виготовлені з цілих рослин чи з рослинних екстрактів?» [2].
«Куплено на iHerb» не є гарантією якості. Моя порада для прискіпливого читача – купувати рослинну сировину та готувати настоянки або відвари самостійно, як лікар Куліненков. Або ж купувати адаптогени, виготовлені на потужних українських фармацевтичних підприємствах, де є надійний контроль якості рослинної сировини [3].
Наприкінці, хочу рекомендувати фітопрепарат ВІКТОРІН, який розроблений в Інституті молекулярної біології і генетики НАН України [4]. У складі Вікторіну три рослини-адаптогени, які заряджають організм енергією та допомагають підтримувати емоційну рівновагу: родiола рожева (Rhodiola rosea), женьшень (Panax ginseng) та унгернія Віктора (Ungernia victoris). Фітопрепарат має комплексну дію і буде корисним тим, хто в спортзалі хоче покращити свою фізичну форму. Препарат виготовлений на потужностях фармацевтичної компанії «Астрафарм».
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Громадська спілка «НВЦ фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України
Підписуйтесь і читайте НАВКОЛОМЕДИЧНІ НОТАТКИ в Telegram https://t.me/dobradija і Twitter https://twitter.com/harbals4you.

В українському інтернеті часто публікуються короткі статті, присвячені суперфудам, які допомагають перебороти стрес

Синдром вигорання менеджера (СВМ) – поширене явище, пов’язане з хронічним професійним стресом, що може призвести до

Нервовий зрив, також відомий як виснаження, може бути спричинений різними факторами. Деякі можливі причини, які мож