31.05.2021

Які БАДи краще вживати ‒ виготовлені з цілих рослин чи з рослинних екстрактів?

Які БАДи краще вживати ‒ виготовлені з цілих рослин чи з рослинних екстрактів?

Фармацевтичні компанії пропонують багато різних форм БАДів з лікарських рослин. Це капсули, таблетки, порошки, чаї, настоянки, олії... Щороку перелік цих форм зростає, але реально існує лише два основних способи приготування дієтичних добавок з рослинної сировини. Її використовують як цілі трави (у вигляді рослинного порошку) або як рослинні екстракти.

Обидві ці форми рослинних біологічно активних добавок ефективні для профілактики або лікування захворювань. Проте, на мій погляд, у кожному конкретному випадку є два основні чинники, які визначають, яка форма фітопрепарату для вас краща. Перший – на який профілактичний/лікувальний ефект ви сподіваєтесь і як швидко? Другий – якість дієтичної добавки, на скільки ви впевнені, що вміст капсули відповідає задекларованому складу на упаковці.

Позитивні властивості цілих трав як дієтичних добавок

Траву в природному вигляді (листя, стебла і/або коріння) висушують, а потім або ріжуть та просіюють (для використання як чаю), або подрібнюють у порошок. Порошки упаковуються всередину капсули для приготування дієтичних добавок або ж продаються в розпушеному вигляді, щоб їх легко можна було додати в сік або смузі.

Якщо ви споживаєте траву у вигляді порошку, то отримуєте повний спектр біологічно активних речовин, які має лікарська рослина. У цьому випадку, що надзвичайно важливо, працює так званий ефект синергії, коли спільний лікувальний ефект декількох біологічно активних речовин перевищує їхню просту арифметичну суму: 3+2=7.

Концентрація корисних речовин у цілих травах порівняно з екстрактами набагато нижча, відповідно дієтичні добавки з цілими травами розраховані на великі терміни приймання.

Проблеми, які можуть бути пов’язані з цілими травами як дієтичними добавками

Концентрація біологічно активних речовин у рослинній сировині з лікарських трав не є постійною величиною. Вона залежить від багатьох факторів: від місцевості, де рослина росла, у який період росту рослини (вегетації) сировина зібрана.

Повністю проконтролювати, стандартизувати якість рослинної сировини практично неможливо, оскільки в рослині є тисячі різних речовин. Хімічна структура багатьох з них вченим поки ще не відома. Ситуація ускладнюється ще ефектом синергії. Наприклад, хімічний аналіз показав, що потрібні нам речовини є, але чи є речовини, що підсилюють їхню дію? Це не відомо. Відповідно, чи отримаємо ми бажаний лікувальний результат? Теж не зрозуміло.

Західні лікарі рекомендують тривалий курс профілактики/лікування травами, який, як вони стверджують, усуває цей недолік. Я ж рекомендую вибирати надійного виробника фітопрепаратів на основі рослинного порошку.

Існує низка так званих «екологічних» проблем. Рослинна сировина може бути забруднена важкими металами, хімічними речовинами або ж мати мікробіологічне забруднення. Якщо дієтична добавка офіційно виготовлена українськими фармацевтичними компаніями, то вони в обов’язковому порядку перевіряють рослинну сировину на вміст токсичних важких металів і на мікробіологічне забруднення.

Що стосується гербіцидів та пестицидів, то вміст цих токсичних речовин ніхто не перевіряє, оскільки БАДи у нас прирівнюються до харчових продуктів. Ви ж не вимагаєте у продавців хліба сертифікат на вміст гербіцидів? Хоча теоретично їх вміст у зерні перевищує вміст у траві, зібраної на сусідньому лузі? Якщо, врешті-решт, ви бажаєте впевнитись у відсутності гербіцидів-пестицидів, то вам потрібно звернутися до спеціалізованої хіміко-аналітичної лабораторії. Проте ви повинні розуміти, що такий аналіз коштує дорого.

Щоб уникнути проблем, пов’язаних із токсичним забрудненням, потрібно купувати дієтичні добавки, що виготовлені в Україні на потужностях національних фармацевтичних компаній, або американські дієтичні добавки, сертифіковані ConsumerLab.com, NSF International чи U.S. Pharmacopeia.

Позитивні властивості екстрактів трав як дієтичних добавок або ліків

Екстракти трав – це біологічно активні речовини, витягнуті з рослини з використанням різних розчинників або їх сумішей: певних комбінацій води, спирту або інших хімічних розчинників.

Комбінація розчинників спеціально розробляється науковцями-фармакологами, щоб у екстракт переходили потрібні речовини, які мають лікувальну або профілактичну дію. Класичний приклад такого екстракту – це спиртова настоянка кореневищ валеріани. До її складу входить багато різних речовин, зокрема це ефірна олія, валеріанова кислота, борнеол, алкалоїди, дубильні речовини, цукри…

Екстракти набагато простіше стандартизувати за біологічною дією і концентрацією. Стандартизація, як правило, проводиться шляхом вимірювання кількості принаймні однієї чи двох біологічно активних сполук, які були досліджені та визначені як такі, що мають потрібний нам лікувальний ефект. Якщо ці сполуки присутні на очікуваних концентраціях, то решта сполук рослинної сировини, ймовірно, є за замовчуванням.

Як правило, концентрація біологічно активних речовин в екстрактах набагато вища, ніж у вихідній рослинній сировині. Через те екстракти застосовують у невеликих кількостях – від 15 до 30 крапель. Часто такі краплі використовують під язик, тоді вони швидко попадають у кров і швидко діють. Хоча це, зрозуміло, залежить від трави, яка використовується в біодобавці.

До екстрактів належать такі форми дієтичних добавок, як висушені порошкоподібні екстракти, ефірні олії та ліпосомні суміші.

Проблеми, які можуть бути пов’язані з екстрактами трав як дієтичними добавками або ліками

Найбільша проблема та, що й для рослинних порошків. Це відсутність постійного вмісту потрібних біологічно активних речовин. Якщо взяти, наприклад, настоянку кореневищ валеріани, яку виготовляють українські фармацевтичні підприємства, то в інструкціях до неї ви не знайдете стандартизованого складу: «Флакон препарату містить настойки валеріани кореневищ з коренями (Valerianae rhizomata cum radicibus) (1:5) (екстрагент – етанол 70 %) 25 мл». І все.

Так що не дивуйтесь, що іноді валер’янка деяких виробників, не дивлячись на звичний запах, не має звичної для вас заспокійливої дії. Ця настоянка, що не стандартизована за вмістом основних біологічно активних речовин. І не лише в Україні. Отже, якщо ви купуєте лікарські трави у вигляді екстрактів, зверніть увагу, наприклад, на загальний вміст алкалоїдів або флавоноїдів чи інших біологічно активних речовин. Така характеристика свідчить про стандартизацію екстракту за хімічним складом. Отже, ймовірність того, що ви купите потрібний вам продукт, зростає.

Врешті-решт, перевагу потрібно надавати потужним виробникам із сучасними аналітичними лабораторіями, що дають змогу контролювати якість екстрактів для приготування дієтичних добавок. Майже в кожній своїй публікації я наголошую, що англомовна наліпка на баночці з БАДом «Зроблено не в Україні» не є ознакою високої якості, а навпаки, іноді є ознакою майбутніх ваших проблем з нирками або ж із печінкою. Потрібно не лінуватися і завжди гарно аналізувати виробника, який випускає дієтичні добавки.

Друга, не менш важлива, проблема, що пов’язана з біодобавками на основі сухих або рідких екстрактів, – це надзвичайно низька якість дешевих китайських екстрактів, які часто використовують українські виробники дієтичних добавок. В Україні рослинні екстракти не виробляються. Якби вони і вироблялись, то не витримали б конкуренції з дешевим китайським сміттям. У буквальному сенсі цього слова. Цій проблемі я присвятив окрему статтю.

Якщо рослинна дієтична добавка, виготовлена з екстракту без додаткових вітамінів і мінералів, в аптеці коштує 70 гривень або дешевше, то з великою ймовірністю можна стверджувати, що її виробник використовував дешевий китайський екстракт.

На мій погляд, поки в Україні не з’являться незалежні громадські організації, як у США, які б контролювали якість дієтичних добавок, бажано вживати БАДи на основі рослинних порошків.

Третя проблема, яка стосується всіх дієтичних добавок, – це фальсифікація, додавання до біодобавок небезпечних лікарських засобів. Про це неодноразово писала українська і західна преса. Як правило, цим зловживали деякі китайські або індійські виробники БАДів. Тому тут проста рекомендація – утриматись від купівлі біологічно активних добавок індійських або китайських виробників.

Проблеми, що пов’язані з екологією. Проблем з важкими металами і мікробіологічним забрудненням у рослинних екстрактах не повинно бути, а от залишки пестицидів або гербіцидів там можна знайти.

Отже, перед тим, як почати вживати дієтичні добавки, потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем, щоб уникнути можливих проблем. Деякі трави, якщо ви їх приймаєте разом з ліками, можуть знижувати ефективність лікування. І ще такий момент: одну й ту саму дієтичну добавку випускають багато виробників. Тому не лінуйтесь і вибирайте собі максимально надійного виробника, не ведіться на чудодійну телевізійну рекламу або ж на наліпку «Зроблено не в Україні».

У статті використано матеріали https://vitalplan.com/blog/whole-herb-vs-herbal-extract-which-is-better

д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України,
Науково-виробничий центр фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»

Вам також можуть сподобатись До всіх статей
Допоможемо нашим захисникам, які потребують протезування
Допоможемо нашим захисникам, які потребують протезування

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

19.05.2023 Читати
Чи правда, що солодощі піднімають настрій і додають енергії?
Чи правда, що солодощі піднімають настрій і додають енергії?

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

03.05.2023 Читати
Які рослинні адаптогени входять до п’ятірки лідерів?
Які рослинні адаптогени входять до п’ятірки лідерів?

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють.  У лідерах з ефекти

20.04.2023 Читати
Допоможемо нашим захисникам, які потребують протезування
Допоможемо нашим захисникам, які потребують протезування

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

19.05.2023 Читати
Чи правда, що солодощі піднімають настрій і додають енергії?
Чи правда, що солодощі піднімають настрій і додають енергії?

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

03.05.2023 Читати
Які рослинні адаптогени входять до п’ятірки лідерів?
Які рослинні адаптогени входять до п’ятірки лідерів?

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють.  У лідерах з ефекти

20.04.2023 Читати
Добрадiя