Якщо ви купуєте ліки в неофіційних продавців: ваші ризики

Прочитав інформацію про те, луганчани продавали фальсифіковані онкопрепарати [1]. Це вже не перший подібний випадок. Онкопрепарати досить дорогі, що спонукало вихідців з Луганська заробити трохи грошей, сподіваємося, що не для ЛНР. Чи можна відрізнити оригінальні ліки від підробки? Досить складна задача. Спробуємо розібратися.
Теоретично визначити підроблені ліки досить просто. У своїй публікації я дав перелік ознак, які дають змогу відрізнити фальсифіковані ліки від оригінальних [2]. Окрім того, є спеціальний державний реєстр, де можна перевірити, чи ліки офіційно зареєстровані в Україні [3]. Усе так гарно і красиво. Але українська реальність внесла в цю «бочку офіційного меду ложку корумпованого дьогтю».
По-перше, в офіційні аптеки через офіційну реєстрацію попадають фальсифіковані ліки завдяки нестримному бажанню деяких наших урядовців заробити трохи грошей. Я про це писав [2].
По-друге, багато українців свідомо купують «нелегальні ліки» через брак тих же грошей. Рука не піднімається осуджувати людей, які шукають будь-які способи врятувати своїх знедолених близьких. Неофіційний ринок ліків буде у нас існувати ще довго через війну, через низькі доходи українців.
Чи можна відрізнити «нелегальні ліки» від справжніх?
Спочатку розглянемо, як українське законодавство характеризує фальсифіковані ліки. Згідно з інструкцією МОЗ України, вони діляться на два класи:
- Неякісні (субстандартні) лікарські засоби – препарати, виготовлені легальним виробником із правильним маркуванням, але які за відсутності належних умов виробництва, транспортування і зберігання не відповідають установленим вимогам нормативних документів.
- Фальсифіковані лікарські засоби – лікарські засоби, які навмисно неправильно промарковані щодо ідентичності та назви виробника. Фальсифіковані можуть бути як оригінальні, так і відтворені препарати. Вони можуть містити інгредієнти у відповідному або невідповідному складі, можуть бути без діючих речовин, з недостатньою їх кількістю або в підробленій упаковці.
Цей офіціозний текст я перефразую, щоб він був більш зрозумілий для пересічного покупця ліків. Що важливо для того, хто купує неофіційно ліки? Для нього важливі дві речі. Перша – у ліках має бути діюча речовина. Друга – ліки повинні були виготовлятися в належних умовах виробництва і, зрозуміло, термін їхньої придатності.
Проблема наявності активної речовини вирішується відносно просто. Потрібно зробити аналіз у спеціалізованій лабораторії. Він покаже наявність/ненаявність активної речовини в ліках, допоміжних речовин тощо.
Завідувач аналітичної лабораторії Науково-сервісної фірми «ОТАВА» Микола Вольвач [4] говорить, що до них часто звертаються з проханням зробити аналіз ліків. Правда, більшість клієнтів цікавить лише одне: чи присутня активна речовина в ліках. Якщо активна речовина є, то можна ризикнути і приймати такі ліки орально (через рот). Але слід знати, що такі «ліки» можуть бути, наприклад, мікробіологічно забруднені. Як я зрозумів зі слів пана Миколи, більшість, хто замовляє такий аналіз, купують ліки у неофіційних продавців і хочуть просто пересвідчитись, чи не купили вони обманку.
Проблема належних умов виробництва досить складна. Хімічний аналіз не дасть вам інформації про те, в яких умовах були виготовлені ліки. Ліки повинні виготовлятись за належної виробничої практики (GMP, Good Manufacturing Practices). Власне, ці належні умови забезпечують якість ліків, щоб не було ніяких небажаних домішок у ліках. Якщо такі домішки є і ліки приймаються орально, то це ще пів біди. (Мій дід, колишній партизан, коли косив сіно, то пив воду з калюжі). Якщо ліки вводяться за допомого ін’єкції, то ризики прийому таких ліків значно зростають.
Шановні читачі, краще купувати ліки в офіційних продавців.
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Громадська спілка «НВЦ фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України
Підписуйтесь і читайте НАВКОЛОМЕДИЧНІ НОТАТКИ в Telegram https://t.me/dobradija і Twitter https://twitter.com/harbals4you.

В українському інтернеті часто публікуються короткі статті, присвячені суперфудам, які допомагають перебороти стрес

Синдром вигорання менеджера (СВМ) – поширене явище, пов’язане з хронічним професійним стресом, що може призвести до

Нервовий зрив, також відомий як виснаження, може бути спричинений різними факторами. Деякі можливі причини, які мож