Який адаптоген для спорту найкращий?

Існує декілька рослинних адаптогенів, які мають різні властивості та застосовуються з різною метою у спорті.
Найбільш вживані адаптогени:
- елеутерокок: збільшує стійкість до стресу та покращує фізичні показники;
- родіола рожева: покращує енергетику організму і збільшує стійкість до стресу;
- шизандра: збільшує ефективність імунної системи та підвищує стійкість до стресу;
- ашваганда: знижує рівень стресу і підвищує фізичну витривалість;
- женьшень: збільшує витривалість та фізичні показники, знижує рівень стресу та покращує функцію імунної системи.
Механізми дії адаптогенів в основному пов’язані з механізмом стресу і беруть участь у регуляції (активації та гальмуванні) системи. Таким чином, ці рослини допомагають організму досягти оптимального балансу (гомеостазу) завдяки своїй здатності двонаправленої дії. Адаптогени відіграють роль своєрідну роль терморегулятора для організму. Коли організм «перегрівається», вони примушують його дещо «охолонути». І навпаки, коли організм «охолоджується», знесилюється, вони його підігрівають, додають життєвої енергії.
У науковому огляді «Effects of adaptogen supplementation on sport performance. A recent review of published studies» був зроблений метааналіз біологічних досліджень, які присвячені використанню адаптогенів у спорті [1]. Після ознайомлення із цієї статтею в мене склалось враження, що найбільш ефективний адаптоген для спортсменів – родіола рожева, а не женьшень, який у всіх на слуху. Ось декілька цитат з цього огляду, які підтверджують мою думку.
Тонізуючу дію кореня женьшеню (PG) було описано в стародавньому тексті першого століття до нашої ери в Китаї. PG використовується вже понад 2000 років у Китаї для збільшення життєвої енергії. Одним із найбільш стандартизованих екстрактів PG є G115, який містить 4 % гінзенозиду. Було проведено багато досліджень із цим екстрактом PG, але ефективність цієї рослини ще потрібно довести, оскільки велика кількість досліджень не показала жодного впливу на підвищення фізичної працездатності людей.
А от що написано про родіолу рожеву (RR): «Дослідники припускають, що добавки з RR можуть використовуватися в спорті, особливо в спорті, пов’язаному з опором, завдяки їх здатності стимулювати метаболізм, стимулювати використання жирних кислот, знижувати рівень лактату в крові, мінімізувати пошкодження м’язів після інтенсивних зусиль, щоб допомогти краще та швидше відновлення м’язів, а також його потенційний антидепресант і анксіолітик. Майбутні дослідження можуть бути зосереджені на підготовлених спортсменах, які оцінюють добавки з різними кількостями RR, щоб перевірити фізичну та розумову працездатність і відповідну дозу».
Такої думки дотримується і відомий спортивний лікар, популяризатор фітотерапії для підготовки спортсменів Олег Куліненков. Він брав участь у підготовці олімпійських чемпіонів, чемпіонів Світу, Європи, СРСР з плавання; учасників Олімпійських ігор та чемпіонів Європи з тріатлону; призерів чемпіонатів у бігових дисциплінах легкої атлетики, лижних перегонах; призерів чемпіонатів з баскетболу (чоловіки, жінки).
У своїй книзі «Травник спортсмена. Спортивный результат и природные средства» лікар Куліненков пише про родіолу рожеву, вважаючи її найсильнішим адаптогеном:
Родіола рожева (RhodiolaroseaL.) (золотий корінь). Родіолу рожеву називають золотим коренем не лише за те, що на розрізі її коріння має золотисто-жовтий колір, а й за те, що її позитивний вплив на організм є виключно сильним.
Хімічний склад. Ефекти родіоли обумовлені наявністю двох основних діючих речовин – родозину та родіолізид. У деяких країнах ці речовини виділяються у чистому вигляді та випускаються у таблетках.
Фармакологічні властивості. Адаптоген.
Відмінна особливість родіоли від інших адаптогенів в тому, що вона потужно впливає на скелетну м’язову тканину, а також на м’яз серця. Навіть після одноразового прийому радіоли зростає м’язова сила і витривалість. Одночасно з посиленням процесу м’язового скорочення, розслаблення м’яза також стає сильнішим. У результаті м’язова працездатність відновлюється швидше. Підвищується також скоротлива здатність серцевого м’яза.
Родіола рожева викликає виразну активізацію біоенергетики клітин. Збільшуються розміри мітохондрій, зростає їхня здатність утилізувати вуглеводи, жирні кислоти, молочну кислоту. Зростає вміст глікогену в м’язах та печінці.
За силою свого загальнозміцнювального і тонізувального впливу родіола є чи не найсильнішим адаптогеном.
Показання до застосування у спорті
- Вуглеводне завантаження» перед змаганням.
- Підвищення рівня фізичної працездатності.
- Відновлювальний період тренувального процесу.
- Зниження лактоацидозу.
- Збільшення ємності електронно-транспортного (дихального) ланцюга.
- Підвищення опірності організму до інфекції.
- Різні дезадаптози (перетренованість).
- Астенічні стани.
Режим дозування. Спиртовий екстракт кореня радіоли приймають 1 раз на день вранці натще у невеликій кількості води. Гальмівні дози: 2-5 крапель. Дози, що активують: 5–10 крапель.
Побічна дія. Немає.
Протипоказання. Гіпертензія, підвищена чутливість до препарату.
Насамкінець хочу порекомендувати рослинний препарат «ВІКТОРІН» [1], розроблений науковцями Інститутуту молекулярної біології і генетики НАН України. Вікторін містить три адаптогени, які підвищують фізичну життєву силу і допомагають підтримувати емоційну рівновагу: родіолу рожеву, женьшень та унгернію Віктора. Цей рослинний препарат має комплексну дію і корисний для тих, хто хоче покращити свій фізичний стан у тренажерному залі.
Слід зазначити, фітотерапія дає меншу кількість небажаних побічних ефектів та алергічних впливів на організм, на відміну від хімічних препаратів. Однак фітотерапія ефективна за певних умов.
Слід пам’ятати:
- відвари і настої п’ють лише свіжоприготовленими;
- під час застосування фітотерапії не можна вживати алкоголь, прянощі, жирну їжу;
- після 1–1,5-місячного курсу лікування потрібно робити тижневу перерву, але не робити тривалої перерви в лікуванні, інакше доведеться повторювати весь курс спочатку;
- активні речовини трав починають діяти щонайменше після 10 днів застосування. Це стандартний термін накопичення в організмі ферментів та вітамінів, необхідних для їхньої ефективної дії.
Також важливо пам’ятати, що адаптогени не є чудодійним засобом і не можуть використовуватися як заміна правильного харчування, регулярної фізичної активності та відпочинку. Вони можуть бути корисним доповненням до здорового способу життя і медичного лікування, але не можуть замінити їх.
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Громадська спілка «НВЦ фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України
Підписуйтесь і читайте НАВКОЛОМЕДИЧНІ НОТАТКИ в Telegram https://t.me/dobradija і Twitter https://twitter.com/harbals4you.

Майндфулнес (Mindfulness), або усвідомленість, уважність – це психологічна практика зосередження уваги на поточному

В українському інтернеті часто публікуються короткі статті, присвячені суперфудам, які допомагають перебороти стрес

Синдром вигорання менеджера (СВМ) – поширене явище, пов’язане з хронічним професійним стресом, що може призвести до