Побічні ефекти мелатоніну

Багато українців приймають мелатонін для покращення сну. Мелатонін є природним гормоном. Коли сонце заходить і настає темрява, наш мозок починає виділяти мелатонін, щоб сприяти сну.
У цьому дописі я хочу розповісти про наявність шкідливих побічних ефектів мелатоніну, опираючись на західне перевірене джерело SLEEP FOUNDATION.
Потенційні побічні ефекти мелатоніну
Побічні реакції на мелатонін, як правило, зустрічаються відносно рідко. Найпоширеніші побічні ефекти: головний біль, денна сонливість, запаморочення і нудота.
Зазначається, що більш ґрунтовні дослідження все ще необхідні, але наявні дані свідчать про те, що мелатонін загалом безпечний для короткострокового використання до трьох місяців.
NB1. Прийом мелатоніну впродовж трьох місяців у рекомендованих дозах абсолютно безпечний.
Побічні ефекти, як правило, виникають при більш високих дозах або при застосуванні добавок, призначених для подовженого вивільнення мелатоніну. Крім головного болю, запаморочення, нудоти та денної сонливості, деякі дослідження повідомляли про такі побічні ефекти, як яскраві сни, кошмари, спазми в животі, дратівливий настрій і короткі напади депресії.
Мелатонін може залишатися активним в організмі протягом більш тривалого періоду часу у літніх людей. Це означає, що мелатонін може викликати сонливість наступного дня, якщо його приймають літні люди.
Одне попереднє дослідження показало, що тривале використання мелатоніну може бути пов’язане зі зниженням якості сперми у чоловіків. Але це ще не підтверджений факт.
Побічні ефекти мелатоніну у дітей
Мелатонін, як правило, вважається безпечним для короткочасного застосування у дітей, але необхідні додаткові дослідження, щоб краще зрозуміти його довгостроковий вплив на молодих людей.
У обмежених дослідженнях на сьогодні потенційні короткострокові побічні ефекти мелатоніну у дітей виявляються помірними. Це можуть бути головний біль, запаморочення, сонливість, збентеження, підвищене нічне сечовипускання або нічне нетримання сечі.
Довгострокові ефекти мелатоніну у дітей менш зрозумілі. Деякі дослідники стурбовані тим, що він може порушити нормальний рівень гормонів і перешкодити статевому дозріванню. Але це ще не підтверджено.
Зазначається, що хоча мелатонін може допомогти при певних розладах сну, медичні працівники не рекомендують мелатонін як загальний засіб для сну для дітей або підлітків.
NB2. Мелатонін не варто давати дітям.
Вагітним або жінкам, які годують грудьми, можливо, варто уникати прийому мелатоніну, оскільки немає доказів його безпеки в таких ситуаціях.
ВАГІТНИМ БАЖАНО НЕ ВЖИВАТИ МЕЛАТОНІН.
Доза мелатоніну може змінюватися залежно від віку людини та симптомів. Проте типові дози коливаються від 1 до 2 мг для дітей дошкільного віку, від 2 до 3 мг для дітей шкільного віку та до 5 мг для підлітків і дорослих.
NB3. Проблеми, про які не знає пересічний споживач. Мелатонін є дієтичною добавкою. Отже, строгі клінічні дослідження у форматі доказової медицини не проводились, можуть бути побічні ефекти, про які ми і не здогадуємося.
Відповідно і до виробництва таких добавок вимоги теж не такі строгі, як до ліків. Хтось насипле в пігулку більше мелатоніну, а хтось менше.
Рослини з лікувальними властивостями можна використовувати окремо, але в поєднанні вони мають значно більшу синергетичну (взаємодоповнювальну) дію. Чи можна використовувати мелатонін, наприклад, з коренем валеріани разом для боротьби із безсонням?
Обидва засоби для сну безпечні й корисні самі по собі. Чи взаємодіють корінь валеріани і мелатонін один з одним негативно? Таких даних поки немає.
На ринку України є такі комбіновані препарати як іноземного, так вітчизняного виробництва.
NB4. Важливо під час прийому мелатоніну або добавок з ним контролювати своє самопочуття. Завжди бажано консультуватись зі своїм лікарем.
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Громадська спілка «НВЦ фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України
Підписуйтесь і читайте НАВКОЛОМЕДИЧНІ НОТАТКИ в Telegram https://t.me/dobradija і Twitter https://twitter.com/harbals4you.

Водний пасивний нагрів тіла у вигляді теплого душу або ванни перед сном часто рекомендується як простий засіб для п

Звіробій – лікарська трава, яка багато років використовується для лікування депресії. Вважається, що ця трава діє я

Є низка дієтичних добавок, які можуть впливати на аналізи крові, сечі, калу або процедури візуалізації. Прийом цих