Вітаміни й амінокислоти, які ми купуємо, – синтетичні. Чи шкідливі синтетичні БАДи для нашого здоров’я?

Багато хто із споживачів, які сьогодні купують вітаміни, мінерали, антиоксиданти й амінокислоти, і не здогадується, що більшість цих біологічно активних речовин виготовлені штучно в промислових масштабах. Перелічені речовини називають нутрицевтиками – це вид біологічно активних добавок, які допомагають скоригувати хімічний склад їжі та забезпечити нас необхідною кількістю макро- і мікроелементів кожного дня.
Яка різниця між синтетичними і природними біологічно активними речовинами, що входять до складу БАДів?
Синтетичні біологічно активні речовини виготовляються штучно в лабораторії або промислових цехах. Натуральні поживні речовини ми отримуємо разом з нашою повсякденною їжею. Здоровим людям не потрібні нутрицевтики, якщо їхня їжа різноманітна і збалансована за своїм хімічним складом.
Переважна більшість тих, хто купує біодобавки, вірять, що вітаміни в дієтичних добавках хімічно тотожні природним вітамінам, які містяться в їжі. Це не так. У таблиці (див. нижче) подано хімічний склад деяких вітамінів та мінімальної добавки селену. Навіть не хіміку зрозуміло, що природні вітаміни й синтетичні вітаміни з дієтичних добавок – це різні хімічні речовини.
Вітаміни / мінерали |
Природний |
Синтетичний |
Вітамін В1 |
Вільний або етерифікований тіамін. Нефосфорильований |
Мононітрат тіаміну або тіаміну гідрохлори |
Вітамін В2 |
Рибофлавін, пов’язаний з коферментами |
Ізольований рибофлавін |
Вітамін В3 |
Нікотинаміди, пов’язані з коферментами, нікотинова кислота |
Ніацин, нікотинова кислота, нікотинаміди |
Вітамін С |
L-аскорбінова кислота, дегідро-L аскорбінова кислота |
Аскорбінова кислота, аскорбат натрію |
Мінерали |
Органічні солі, наприклад, селенометіонін |
Неорганічні солі, наприклад, селенат і селеніт натрію |
Які біологічно активні речовини у БАДах більш корисні для організму – синтетичні чи природні?
Незважаючи на схожу хімічну структуру, природні й синтетичні дієтичні добавки по-різному діють на людський організм. Поки не зрозуміло, наскільки успішно синтетичні біологічно активні речовини засвоюються і використовуються нашим організмом. Деякі з них можуть легше засвоюватися, а інші, навпаки, важко. Це пов’язано з тим, що, коли ви їсте справжню їжу, ви вживаєте не окремі поживні речовини, а цілий комплекс вітамінів, мінералів, ко-факторів і ферментів, які дають змогу оптимально використовувати організмом вітаміни або мінерали.
Без цих додаткових сполук синтетичні поживні речовини навряд чи будуть використовуватися організмом так само, як їхні природні аналоги. Наприклад, дослідження показують, що природний вітамін Е засвоюється вдвічі ефективніше, ніж синтетичний вітамін Е.
Кому можуть бути корисні синтетичні вітаміни або інші нутрієнти?
Передусім ідеться про такі групи людей:
- Люди похилого віку. У цієї групи, як правило, підвищений ризик дефіциту вітаміну D, і їм також може знадобитися більше вітаміну В12 та кальцію для здоров’я кісток.
- Вегани і вегетаріанці. Оскільки деякі вітаміни та мінерали містяться головним чином у продуктах тваринного походження, ця група людей часто схильна до дефіциту вітаміну В12, кальцію, цинку, заліза і вітаміну D.
- Вагітні та жінки, які годують груддю. Цим жінкам, можливо, доведеться доповнити свій раціон додатковими вітамінами і/або мінералами (наприклад, вітаміном D) та уникати інших (наприклад, вітаміну А).
- Жінки дітородного віку. Цій групі часто рекомендується приймати добавку фолієвої кислоти, щоб зменшити ризик дефектів нервової трубки, якщо вони завагітніють. Однак її прийом понад норму може мати певні ризики. Науковці досить активно вивчають, чи пов’язане приймання матерями БАДів із фолієвою кислотою з підвищеним ризиком аутизму у їхніх дітей.
- Люди з дефіцитом поживних речовин. Деякі дієтичні добавки можуть лікувати дефіцит харчування. Йдеться, наприклад, про препарати заліза для лікування залізодефіцитної анемії.
Синтетичні біологічно активні речовини можуть бути дуже шкідливі для організму
Загалом, потрібно дотримуватись досить простого правила. Потрібно приймати синтетичні дієтичні добавки відповідно до кількості, вказаної на упаковці. Ця кількість безпечна для більшості людей.
При надмірному вживанні водорозчинні вітаміни, такі як вітамін С і вітаміни групи В, виводяться з організму через сечу. Однак жиророзчинні вітаміни – вітаміни A, D, E та K – можуть зберігатися в організмі. Це означає, що існує ризик накопичення їх до високого рівня, що призводить до гіпервітамінозу.
Вагітним жінкам слід бути особливо обережними з вживанням вітаміну А, оскільки надмірна кількість цього вітаміну може спричинити вроджені вади у їхніх дітей.
Результати багатьох клінічних випробувань показують, що бета-каротин, вітамін Е і, можливо, високі дози вітаміну А можуть збільшити ризик передчасної смерті.
Отже, науковці вважають, що вживання великої кількості синтетичних біологічно активних речовин може шкодити здоров’ю. Рекомендовані добові дози безпечні для більшості людей, проте слід бути дуже обережними. Є певні групи людей, які повинні приймати синтетичні дієтичні добавки.
У цій статті використано матеріали «Synthetic vs Natural Nutrients: Does It Matter?».
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України,
Науково-виробничий центр фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють. У лідерах з ефекти