Віктор Анатолійович Кунах відзначає 75-річчя!

28 квітня відзначає 75-річчя Віктор Анатолійович Кунах – видатний український учений у галузі генетики, біології і біотехнології лікарських рослин, визначний громадський діяч і талановитий організатор науки, доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент Національної академії наук України, завідувач відділу генетики клітинних популяцій Інституту молекулярної біології і генетики НАН України, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Премії ім. В. Я. Юр’єва НАН України, Премії ім. М. Г. Холодного НАН України та Премії ім. С. М. Гершензона НАН України.
Уся наукове життя ювіляра пов’язане з Інститутом молекулярної біології і генетики НАН України, де він з 1971 р. пройшов шлях від молодшого наукового співробітника до завідувача відділу генетики клітинних популяцій.
Віктор Анатолійович досліджує мінливість рослинного генома в стресових умовах. Його наукові праці присвячено вивченню геномної мінливості в культурі in vitro, а також у рослин, що зростають в екстремальних умовах, зокрема в Антарктиці; пошуку шляхів регуляції мінливості у популяціях культивованих клітин і створенню на цій основі високопродуктивних клітинних штамів – продуцентів біологічно активних речовин.
Дослідження з розробки основ біотехнології лікарських рослин і фітопрепаратів Віктор Анатолійович розпочав на початку 1980-х рр. Першою в його дослідах була рідкісна тропічна рослина – раувольфія зміїна, яка є джерелом дуже ефективних природних препаратів серцево-судинного типу дії, зокрема гіпотензивних і протиаритмічних алкалоїдів, передусім аймаліну. Потім став досліджувати рослини-адаптогени, що мають загальностимулювальну, антистресову, імуномодулювальну, генопротекторну й антимутагенну дію. Це женьшень справжній і його близькі родичі (як сибірські, так і тропічні), алтайська родіола рожева (золотий корінь) та ін.
В.А. Кунах разом з учнями й колегами отримав низку клітинних штамів-продуцентів рідкісних лікарських рослин і розробив технології їх вирощування, які наприкінці 1980-х – у 2000-х рр. було впроваджено в біотехнологічну промисловість України, Росії, Литви, Казахстану. На ці розробки отримано понад 40 патентів і авторських свідоцтв.
На основі розроблених технологій промисловими підприємствами було налагоджено випуск медичних препаратів «Біоженьшень» і «Аймалін», а також низку товарів для косметичної промисловості та БАДів (дієтичних добавок) на основі біомаси культури тканин женьшеня, родіоли рожевої, полісціасу папоротелистого, унгернії Віктора. В Україні в ті часи клітинну біомасу лікарських рослин у промислових масштабах отримували на близько 10 заводах.
Сьогодні Віктор Кунах продовжує досліджувати маловивчені рідкісні рослини. Не так давно він став вивчати рослини Антарктики – щучник антарктичний Deschampsia antarctica і перлинницю (колобант кіото). Їхня біомаса може бути джерелом природних речовин з яскраво вираженою протипухлинною, зокрема антимеланомною, дією. Встановлено, що екстракти з біомаси цих рослин мають виражену противірусну дію, що наразі є надзвичайно актуальним. Основні зусилля зараз спрямовано на розробку новітніх біотехнологій отримання клітинної біомаси цих рослин у промислових масштабах, а також на подальше ретельне біохімічне вивчення їх складу і фармакологічне вивчення біологічної дії компонентів біомаси.
Віктор Анатолійович – один із засновників Науково-виробничого центру фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ». Під його керівництвом ведуться дослідження раувольфії зміїної для використання її широкого спектра біологічних активностей з лікувально-профілактичною метою. На основі раувольфії зміїної Центром розроблено дієтичні добавки «СОНОРМІН» і «ПРОСТАТОНОРМІН», а на основі унгернії Віктора – біодобавку «ВІКТОРІН» з покращеними профілактичними властивостями.
Колектив Науково-виробничого центру фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ» високо цінує результати спільної з Віктором Анатолійовичем роботи, яка дала змогу реалізувати проєкт з інтеграції науки й бізнесу задля створення якісних і ефективних фітопрепаратів.
У цей знаменний день бажаємо Вам, Вікторе Анатолійовичу, міцного здоров’я, довгих років життя, життєвого оптимізму, невичерпної енергії та нових здобутків у науковій діяльності! Щастя і благополуччя Вам та Вашим близьким!
Колектив Науково-виробничого центру
фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють. У лідерах з ефекти