Синдром хронічної втоми і рослини-ліки для боротьби з ним

Хвороба чи стан
Синдром хронічної втоми – особливий стан. Це щось середнє між хворобою і здоров’ям. Ближче до здоров’я – астенія (слабкість) після хвороби або з роками, а ближче до хвороби – реактивна депресія. Окрім зрозумілого всім терміну «синдром хронічної втоми» можна зустріти й термін «синдром порушення пізнавальної здатності, сприйняття, емоційного стану та поведінки». Так цей стан називають за міжнародною класифікацією.
Чому виникає і як проявляється
Причини виникнення синдрому остаточно незрозумілі. Викликати його може і приховане хронічне захворювання, і тривалий вплив інфразвуків (наприклад, проживання поряд з автострадою), а також реакція, що виникає у відповідь на різні тривалі стресові ситуації вдома, на роботі, в місті, в країні.
Проявляється цей синдром загальним занепадом бажань та сил, коли нічого не хочеться і не можеться. Реакції уповільнені, мислення утруднене, вольова і примушувана зовнішніми силами активність знижена. Емоційно цей стан частіше супроводжується гальмуванням у вигляді загальної пригніченості й сонливості, рідше – збудженням із безсонням та спалахами роздратування, але в обох випадках – з погіршенням настрою у формі депресії.
Як лікується
Одразу зауважимо, що більшість засобів для корекції цього стану може рекомендувати лише лікар.
Здавна вважалося, що завдання психіатрів зводиться до призначення таких ліків, які б гальмували збудження, а загальмованість збуджували. Але це не про синдром хронічної втоми. Такі заспокійливі засоби, як валеріана та їй подібні рослинні препарати, корвалол у компанії зі снодійним, феназепам та інші діазепіни, не заспокоюють, а лише посилюють астенію.
При синдромі хронічної втоми спалахи дратівливості пов’язані із хворобливим переживанням свого стану. Саме для таких випадків фармакологи мають препарат амінокислота гліцин. Він полегшує запам’ятовування, покращує реакцію при керуванні автомобілем, не має снодійної дії.
Слабкість від збудження давно відома: у гострому варіанті вона заважає досягти рекордів у спорті, а в хронічному веде до втрати можливості зосередитися та до зниження розумової працездатності. З м’яких, так званих денних, заспокійливих засобів загальної дії для такого випадку більше підходять ноотропні (від грец. noos – розум і tropos – напрям) препарати. Вони не лише заспокоюють, а й покращують запам’ятовування та мислення.
Природні активатори
Існують і природні речовини, що активізують (збуджують). Найбільш поширені з таких засобів – чай, кава та какао.
Вважається, що в каві кофеїну більше, ніж у чаї. Але це не так. У листі чаю кофеїну може бути навіть більше, ніж у зернах кави. Але чай лише заварюють, а каву варять. За звичкою люди пов’язують каву тільки з кофеїном, чай – з теофіліном, а какао – з теоброміном.
Кофеїн у великих дозах замість активації викликає пригнічення рефлексів і зрив вищої нервової діяльності. Захоплення дуже міцним чаєм (чифір) викликає теїзм – одну з форм наркоманії, яка веде до ураження серцевого м’яза, а пристрасть до кави – кофеїнізм, що викликає порушення розумових здібностей.
Тепер кофеїн відомий передусім саме як засіб активації стомленого мозку. Він психоенергізатор, хоча спочатку його вважали засобом, що збуджує серцеву діяльність. Саме через те, що збуджує, він і небезпечний. Какао, а через нього і шоколад теж збуджує. Тому його не рекомендують давати дітям.
Рослини-ліки для боротьби з хронічною втомою
Женьшень – король рослин, які тонізують нервову систему, однак править він разом із багатьма близькими, але не тотожними родичами. Ефект у вигляді підвищення всіх видів працездатності та потенції виникає через кілька днів, іноді тижнів, після початку прийому. Ще одна його перевага – навіть на піку його дії людина не відчуває суб’єктивного відчуття збудження.
Женьшень послаблює дію снодійних і може викликати порушення сну, але звикання до нього немає. Протипоказаннями для його призначення є збуджений стан, безсоння, кровотечі. Артеріальний тиск не підвищує, але за наявності гіпертонічної хвороби його слід приймати під лікарським контролем. Як і всі препарати цієї групи, женьшень не слід призначати для прийому наприкінці дня.
Ще одна активна рослина – родіола рожева, яку в народі називають «золотий корінь». Окрім загальних показань як тонізувального засобу її використовують при артеріальній гіпотонії, деяких неврозах і для відновлення сил після перенесених важких захворювань.
До речі, і женьшень, і родіола рожева входять до складу рослинного комплексу «ВІКТОРІН». Завдяки синергічній дії цих рослин загальний позитивний ефект препарату набагато вищий за ефективність кожного компонента окремо. ВІКТОРІН – енергетичний адаптоген рослинного походження, рекомендований при перенапрузі, стресах, синдромі хронічної втоми, проявах ПМС у жінок та ін.
З ВІКТОРІНОМ людина отримує необхідну життєву енергію, ефективно справляється з втомою і стресом, збільшує свою працездатність. Прийом добавки має накопичувальний ефект, який можна відчути вже в перші два тижні після початку прийому.
Близькі до родіоли, але менш активні аралія маньчжурська, лимонник китайський, елеутерокок колючий і сафлороподібна левзея.
Академік М. В. Лазарєв усі препарати з цих рослин назвав адаптогенами (що породжують пристосування) з тієї причини, що вони роблять людину більш працездатною, більш стійкою до різного роду навантажень і до будь-яких шкідливих, у т. ч. й інфекційних впливів. Він вважав, що вони пробуджують у людині її «внутрішнього лікаря», подібно до ранкової зарядки і загартовування холодною водою. Саме тому випити бутель настойки женьшеню безглуздо, найкращий ефект досягається за його тривалого застосування в малих дозах.
Усі названі нами засоби діють. Але головними залишаються рух, загартовування, чисте повітря та позитивні емоції. Щоправда, для цього потрібні воля та сприятливі умови життя. А де їх узяти? Зачароване коло, яке слід розривати всіма способами, головне – за допомогою лікаря.
За матеріалами видання «Наука і життя».

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють. У лідерах з ефекти