Адаптогени – фітопрепарати (БАДи), які допомагають боротися зі стресом

Втома у вигляді слабкості, млявості, безсилля, відчуття дискомфорту, яке виникає на початку будь-якої роботи. Кому це не знайоме? У вас симптоми емоційної втоми: пітливість, розширення зіниць, посилене виділення адреналіну, аритмія дихання. Ви починаєте пити більше кави, проте організм звикає, ви збільшуєте дозу, але це не допомагає.
Як цьому зарадити? Як протистояти стресу, цьому постійному супутнику життя сучасної людини?
Є низка загальних рекомендацій, які протягом певного часу дають змогу вам відновитися. Бажано гарно відпочити, виконувати фізичні вправи, а основне, добре виспатись. Але у вас немає часу на довготривалий відпочинок, вас чекає важлива робота, ви повинні мобілізувати свій перевтомлений організм і виконати роботу. Вам потрібно це зробити максимально швидко.
Допоможуть вам боротися із втомою та стресом фітопрепарати (БАДи), які називаються адаптогенами.
Спочатку трохи історії. Під час Другої світової війни в СРСР почались інтенсивні дослідження лимонника китайського (Schisandra chinensis), щоб знайти альтернативу стимуляторам, які використовували німецька й британська армії для підвищення уваги та витривалості своїх пілотів. Планувалося також забезпечити радянські збройні сили і військову промисловість (солдати, пілоти, моряки та цивільне населення, що займаються виробництвом зброї і військових матеріалів) легкодоступними природними стимуляторами.
Обсяг виконаних наукових досліджень був надзвичайно великим. До 1982 року в СРСР були опубліковані результати більш ніж 1000 фармакологічних і клінічних досліджень. У 1967 році деякі з адаптогенів були включені в офіційну медичну практику СРСР як лікарські засоби, що стимулюють центральну нервову систему (ЦНС), або як загальнозміцнювальні засоби для боротьби із втомою і загальною слабкістю під час відновлення після інфекційних захворювань, операцій, отруєнь, інфарктів, ішемії, хіміотерапії та психічних розладів.
У переліку рослин, які і нині використовуються як лікарські засоби, аралія маньчжурська, елеутерокок колючий, заманиха висока, женьшень, маралів корінь, родіола рожева та лимонник китайський.
Який механізм дії адаптогенів?
Як правило, коли наш організм перебуває в стані стресу, то ми проходимо три його фази: фазу тривоги, фазу опору і фазу виснаження. Власне, завдяки адаптогенам розтягується друга фаза опору, що дає змогу нам довше бути в активній формі та боротися зі стресом.
Які молекулярні механізми дії цих фітопрепаратів? У науковій літературі пропонуються деякі механізми, але наскільки вони відповідають реальному стану речей, важко сказати, оскільки все ускладняється через ефект синергії. Лікарські рослини містять багато різних біологічно активних сполук. Кожна з них має свою специфічну активність і діє, як правило, разом з іншими активними речовинами рослини в комплексі. Цей специфічний спосіб дії, що включає одразу дію декількох речовин, називається синергією дії (від грец. synergos – працювати разом).
Механізм механізмом, основне, що адаптогени діють. Вони м’яко впливають на центральну нервову систему, покращують обмінні процеси, сприяють діяльності ендокринної та імунної систем. Рекомендується застосовувати ці фітопрепарати під час перевтоми, після операцій і тяжких хвороб, при депресивних станах. Ви почнете відчувати ефект від прийому адаптогенів буквально через декілька днів.
Ви повинні підбирати собі дозу адаптогенів, враховуючи особливості свого організму. Потрібно починати з мінімально рекомендованої дози препарату. Приплив енергії, підвищена працездатність свідчать про те, що дозу підібрано вдало. Якщо не відчуваєте ніяких змін, то дозу потрібно збільшити. Якщо ж після прийому адаптогену з’явилася збудливість, роздратованість, а вночі безсоння, то дозу зменшують.
Лікарі забороняють приймати адаптогени людям із підвищеною нервовою збудливістю, гіпертонією, порушенням серцевої діяльності, гострими інфекційними захворюваннями та вагітним жінкам і дітям до 14–16 років.
Однією з унікальних властивостей, наприклад, лимонника китайського, є те, що, на відміну від інших стимуляторів, таких як кофеїн, організм швидко не звикає до нього. Тому лимонник можна ефективно використовувати в тих самих дозах.
Під час розробки добавок для загального зміцнення організму вчені Науково-виробничого центру фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ» спирались на багаторічний досвід радянських учених у галузі розробки нових фітопрепаратів-адаптогенів. Так, до складу дієтичної добавки «ВІКТОРІН» входять два найкращі адаптогени – женьшень і родіола рожева.
Варто пам’ятати, що фітопрепарати-адаптогени лише подовжують активну фазу опору стресу. У будь-якому разі ви повинні добре відпочити і виспатись. Але, щоб не «перегоріти», варто консультуватися з лікарем, якщо ви вирішили приймати ці дієтичні добавки.
У статті використані матеріали Evolution of the adaptogenic concept from traditional use to medical systems: Pharmacology of stress- and aging-related diseases.
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України,
Науково-виробничий центр фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють. У лідерах з ефекти