Що таке органічні вітаміни?

На початку свого використання вітаміни виділяли з харчових продуктів. Зрозуміло, що це було дорого і не рентабельно. Проте вже наприкінці 30-х років минулого століття були розроблені методи їх синтезу в лабораторії. Це скоротило витрати та створило умови для широкого використання вітамінів.
На сьогодні відомо 13 вітамінів, за іншою класифікацією – близько 20. Вітаміни синтезують мої колеги-хіміки, переважно китайські. На підтвердження моїх слів я знайшов таблицю, яка демонструє, що так звані «природні вітаміни» за своєю хімічною природою відрізняються від «хімічних» вітамінів, які використовуються в дієтичних добавках.
Зрозуміло, що можуть бути й винятки. Деякі вітаміни, можливо, добувають і з природних джерел. Але я це питання спеціально не досліджував, оскільки це не так важливо для цієї статті.
Не потрібно бути великим знавцем англійської мови, щоб після перегляду таблиці зрозуміти, що вітаміни, які ви купуєте як дієтичні добавки, дещо відрізняються від природніх вітамінів. Це різні речовини.
Яке ж було моє здивування, коли я побачив в інтернеті рекламу, яка пропонує органічні вітаміни. Органічні, значить, природні? Невже ці вітаміни виділяють з природної сировини? Але ж якою повинна бути вартість таких природних вітамінів?
Вирішив я перестрахуватися і надіслав шести продавцям вітамінів листа такого змісту: «Добрий день! У вас реклама про те, що ви продаєте органічні вітаміни. Це як? Їх хіміки-органіки синтезують? Буду вдячний за відповідь, Сергій Ярмолюк».
Поки менеджери цих магазинів, сподіваюсь, пишуть мені відповідь, хочу зазначити, що для українців вітаміни, на мій погляд, не актуальні, оскільки їхні городи та присадибні ділянки і так переповнені вітамінами. Тут і власної хімії (гербіцидів, фунгіцидів) вистачає, а ще додавати в меню «хімічні» вітаміни?
Інша річ – лікарські рослини, фітопрепарати, лікувально-профілактичні властивості яких людство використовує протягом століть.
Отже, що мені відповіли інтернет-магазини?
Першими написали співробітники фірми MAKEUP.com.ua: «Сергію, ми не є виробниками продукції, а лише продаємо те, що створив певний бренд».
Отримав я також відповідь від Biotus.ua: «Є певні бренди, які випускають органічні вітаміни – MegaFood, New Chapter, Garden of Life. Ми є офіційними представниками цих виробників. Можна зробити їм офіційний запит стосовно Вашого питання».
Відповіли також із Bigl.ua: «Сергію, усі товари публікують саме продавці».
Жоден із цих продавців не пояснив мені, що таке «органічні» вітаміни. А на моє зауваження про те, що якщо інформація про «органічні» вітаміни неправдива, то вводить в оману споживача, всі дружно переклали відповідальність на виробників. Понадміру «клієнт-орієнтовані» магазини Sayyes.com.ua, Allo.ua, Vitaword.com.ua мій запит дружно проігнорували. Сподіваюся, шановні читачі, ваші запити вони не будуть ігнорувати.
Спробував я сам розібратися, що ж це за хитра така штука «органічні» вітаміни? Почав з Biotus.ua. Магазин пропонує декілька сотень вітамінів, які маркує як органічні за пошуком на своєму сайті. Це дивно, що така величезна кількість вітамінної органіки, але оскільки тексти-описи до цих вітамінів на сайті надзвичайно короткі, то зрозуміти, чим «органічні» вітаміни відрізняються від «хімічних», для мене було складно.
Ситуація трохи прояснилась із MAKEUP.com.ua, контекстна реклама якого «органічний вітамін» веде на «цільну полівітамінну трав’яну дієтичну добавку». Отже, органічні вітаміни – це не є класична суміш окремих вітамінів. Це суміш екстрактів і порошків з рослин. До складу цієї дієтичної добавки входить майже 35 екстрактів та порошків різних рослин. Цитую: «Органічна суміш суперфудів (екстракт органічної гуави, екстракт органічного манго, органічна лимонна цедра, насіння органічного аннато, корінь органічного імбиру, органічна хлорела, екстракт листя органічного каррі, органічна капуста і так далі)».
Аналогічна ситуація із магазином SAYYES, реклама якого теж веде на «цільну полівітамінну травʼяну дієтичну добавку».
Важче було розібратися з «органічними» вітамінами, які продає Vitaword.com.ua, оскільки описи добавок на цьому сайті теж малоінформативні. Але на сайті американського виробника чорним по білому написано, що органічна полівітамінна добавка для жінок – це екстракти 35 органічних трав.
Схоже на те, всі ці магазини у своїй рекламі «органічних» вітамінів трішечки підбріхують. Вони не продають органічні вітаміни, які виділені з органічної рослинної сировини. Вони продають екстракти з рослин, фітопрепарати з деякими добавками, які теоретично повинні мати вітаміни, що вказані на упаковці. З таким успіхом можна продавати лимони і рекламувати їх як органічний вітамін С. Малюсінька неправда.
Але хай живуть фітопрепарати! Нарешті виробники дієтичних добавок визнали, про що неодноразово наголошували спеціалісти, що немає сенсу застосовувати «хімічно» виготовлені вітаміни. Найкраще потрібно або повноцінно харчуватись, або приймати цільні полівітамінні трав’яні дієтичні добавки, які пропонують інтернет-магазини, про які я пишу.
Є ще одна суттєва перевага цих рослинних дієтичних добавок: до їхнього складу можуть входити певні речовини, які сприяють засвоєнню природніх вітамінів. Зрозуміло, що дієтичні добавки з «хімічними» вітамінами таких добавок не мають.
На жаль, ціна полівітамінних рослинних дієтичних добавок становить від 1000 до 2000 гривень. Не кожен може дозволити собі такі дорогі вітаміни. Потрібно також не забувати про те, що часто в інтернеті продаються органічні вітаміни, які не мають навіть хімічних вітамінів. Спокуса підробити досить дорогі «органічні вітаміни зі США» досить велика. На допомогу може прийти наш партнер – Науково-сервісна фірма «ОТАВА» і виконати хімічний аналіз цих добавок. На жаль, цей складний недешевий аналіз можуть замовити тільки досить заможні люди.
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Громадська спілка «НВЦ фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють. У лідерах з ефекти