Клітинне харчування: неупереджена думка вченого

Власне, приводом для написання цієї статті стала невелика розмова у форматі онлайн із Mikhail Zhul на сторінці НВЦ «Добрадія» у Facebook. Мій співрозмовник є активним прибічником так званого клітинного харчування. Я пообіцяв йому висловити свою думку як учений стосовно цього модного новітнього тренду в харчуванні.
В інтернеті можна знайти багато хороших відгуків про продукцію компанії «Rain International» – очевидного лідера в галузі клітинного харчування. І нічого дивного: це хороша продукція, якість якої підтверджена американськими сертифікатами якості, зокрема NSF. Але вона надзвичайно дорога для українського споживача.
З концепцією клітинного харчування кожний бажаючий може ознайомитись на сайті цього виробника. Якщо коротко, «клітинне харчування» – це не термін, а дієтична добавка/вітамінний комплекс/БАД, який обіцяє насичувати кожну клітину організму вітамінами й мікроелементами.
В інтернеті можна знайти багато різних версій і трактувань механізмів оздоровлення організму цими дієтичними добавками. Часто можна зустріти речі, які викликають подив…
Можливо, ці апологети клітинного харчування з Coral Club і не здогадуються, що більшість вітамінів та полівітамінів мають синтетичну природу й активно використовуються і в клінічній практиці, і як дієтичні добавки? У лікувально-профілактичних властивостях вітамінів ніхто не сумнівається і є випадки, коли потрібно обов’язково за рекомендацією лікаря приймати ці синтетичні вітаміни.
Твердження, що вітаміни і мінерали осідають на стінках кровоносних судин, взагалі тягне на Шнобелівську премію і я вітаю членів Коралового клубу з великою перспективою отримати цю премію.
Але справа не в цих «навколонаукових» міркуваннях безграмотних продавців із Coral Club. Справа в іншому.
Звідки практично всі продавці клітинного харчування знають, що конкретно кожній клітині потрібно для її харчування? Звідки їм відомо, що потрібно клітинам для нормального росту і ділення? На яких наукових дослідженнях ґрунтуються ці «знання»?
На сайті компанії «Rain International» зазначено: «Усе, що ми робимо, підкріплене наукою і природою».
Щодо «природності» продуктів, які пропонують виробники клітинного харчування, у мене особливих сумнівів немає. А от щодо наукових доказів ефективності «клітинного харчування» у мене великі підозри.
Якщо в Pubmed зробити пошук за ключовими словами «cellular nutrition», то знайдемо аж 68 наукових посилань, і то здебільшого про обмін речовин у клітинах… На мій погляд, немає переконливих наукових доказів клітинного харчування дієтичними добавками клітинного харчування. Прошу вибачення за тавтологію.
Проте в GOOGLE ви знайдете 193 мільйони посилань, що свідчить про агресивний маркетинг цієї продукції.
Моя бабуся Христина прожила 96 років, багато працювала, дотримувалась християнських традицій, великих та щотижневих постів. З дев’яностих років минулого століття дотримуюсь постів і я. Під час кожного довготривалого посту для профілактики п’ю трав’яні збори житомирської фабрики «Ліктрави». Поки що лікарі, слава Богу, не знайшли у моїх судинах «химических витаминов и неорганических минералов 😊». Сподіваюсь, і не знайдуть нічого зайвого…
Врешті-решт, купувати чи не купувати продукти для клітинного харчування, кожен повинен вирішувати сам. Єдине, що я повинен сказати, що переконливих наукових доказів того, що ці продукти «повноцінно годують клітини», немає. Це просто цікава й інтригуюча історія, частина бренду, придумана маркетологами.
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України,
Науково-виробничий центр фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють. У лідерах з ефекти