Чи можна дітям приймати фітопрепарати (дієтичні добавки на основі лікарських трав)?

Тему цієї статті підказали мені читачі блогу Науково-виробничого центру фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ», стурбовані можливим негативним впливом фітопрепаратів на здоров’я своїх дітей. Я не педіатр і не фітотерапевт, але як учений хочу привернути увагу батьків та лікарів, що трави, як і звичайні ліки, поруч з лікувальними властивостями можуть мати негативні побічні ефекти.
На мій погляд, фітопрепарати більш ефективні й менш токсичні, ніж звичайні ліки від деяких захворювань, їх варто застосовувати для профілактики й лікування дітей. Але це потрібно робити вдумливо і, бажано, після консультації з дитячим лікарем.
Власне, про ефективність фітопрепаратів опосередковано свідчить їх західний ринок, який невпинно зростає. Те, що багато фармацевтичних препаратів, що використовуються сьогодні, спочатку були отримані з рослинних джерел (наприклад, саліцилати з кори верби, хінін із хінного дерева), свідчить про те, що деякі трави є ефективними засобами для лікування різноманітних захворювань.
Науковці M Angell та J P Kassirer стверджують, що не існує поняття «альтернативна медицина». Медицина має бути підтверджена за допомогою науково обґрунтованих доказів. Таким чином, будь-які твердження про користь для здоров’я рослинних засобів повинні піддаватися ретельному вивченню доказової медицини, потрібні стандартні клінічні дослідження.
Рослинні препарати (фітопрепарати) рекламуються як менш токсичні й ефективніші, ніж звичайні ліки від різних захворювань, оскільки вони є «природними», а їхня ефективність базується на знаннях, отриманих упродовж тисячі років. Хоча дитячі лікарі, сподіваюсь, розуміють, що фітопрепарати, як і звичайні ліки, можуть бути і токсичними, можуть негативно впливати на лікувальні властивості в поєднанні з іншими традиційними ліками.
Більшість рослинних ліків не проходять суворих клінічних випробувань. Відсутність стандартизації і регулювання багатьох фітопрепаратів ускладнює перевірку їх лікувальної дії.
Як результат, у нас недостатньо знань про те, як на дітей впливає прийом рослинних препаратів. Лікарі мають критично ознайомитися з науковими дослідженнями щодо ефективності рослинних засобів та сформувати власні висновки. Хотілося б звернути їхню увагу на кілька оглядів рослинних препаратів для лікування дитячих захворювань.
- Kemper KJ. Seven herbs every pediatrician should know. Contemp Pediatr. 1996; 13:79–93.
- Gardiner P, Kemper KJ. Herbs in pediatric and adolescent medicine. Pediatr Rev. 2000; 21:44–57.
- O’Hara M, Kiefer D, Farrell K, Kemper K. A review of 12 commonly used medicinal herbs. Arch Fam Med. 1998; 7:523–536.
Огляд Gardiner P, Kemper KJ особливо цінний, оскільки включає таблиці щодо токсичності трав, а також несприятливих взаємодій лікарських засобів і рослинних препаратів. Його автори на прикладі тютюну зазначають: 1) хоча деякі трави використовувались тисячі років, навіть з релігійною або лікувальною метою, їх історичне використання не є гарантією безпеки; 2) токсичність трави може бути неочевидною при одноразовому або випадковому застосуванні, можливий негативний ефект може накопичуватись; 3) окрім потенційної токсичності самої трави, є пестициди, гербіциди та інші речовини, якими вона може бути забруднена, що може призводити як до гострої, так і до довготривалої небезпеки для здоров’я.
Як уберегти дітей від можливих неприємних побічних ефектів фітопрепарату? Однозначно, потрібна консультація кваліфікованого педіатра, який як мінімум, ознайомився з таблицями, на які я посилаюсь у цій статті, або ж використав інші літературні джерела.
Врешті-решт, у наш час, у вік інтернету можна самостійно знайти інформацію про лікувальні властивості та побічну дію будь-якої лікарської рослини. Купуючи фітопрепарат, бажано ознайомитися з протипоказаннями щодо їх вживання, побічними реакціями, передозуванням, взаємодією з іншими лікарськими засобами. І якщо у вас закрадається сумнів щодо використання цього рослинного препарату, то краще його не купувати.
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України,
Науково-виробничий центр фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють. У лідерах з ефекти