Адаптогени – нові старі фітопрепарати від втоми, стресу і для відновлення імунної системи

Адаптогени – це, як правило, лікарські рослини, які допомагають організму боротися з фізичним та емоційним стресом, відновлювати імунну систему. Ці рослини забезпечують організму рівновагу, працюючи як термостат. Вони підвищують енергію, коли людина втомлена, і допомагають розслабитися, коли неспокійна.
Надзвичайно секретні наукові дослідження адаптогенів почалися на початку Другої світової війни ще в Радянському Союзі. Основна мета цих досліджень полягала в підвищенні витривалості, працездатності солдат, льотчиків та моряків під час війни.
Пізніше адаптогени активно застосовували радянські спортсмени для покращення спортивних результатів під час міжнародних змагань.
Головним ініціатором і керівником досліджень адаптогенів був професор Ізраїль Брехман, який і запропонував термін «адаптоген» у 1947 році й опублікував першу роботу по адаптогенах в 1960 році.
В одній із своїх численних наукових робіт Брехман та його колеги визначили адаптогени як природні рослинні речовини, які:
- Підвищують здатність організму справлятися з внутрішніми і зовнішніми стресами.
- Виявляють стимулювальну дію як після одноразового, так і тривалого використання, що призводить до підвищення працездатності, як фізичної, так і розумової, в умовах стресу та втоми.
- Нормалізують функції організму.
- Цілком безпечні і не спричиняють негативних ефектів.
У 80-х роках ХХ століття роботи з вивчення адаптогенів у СРСР поступово припинились. Проте впродовж останніх 10 років дослідження адаптогенів активізувались на Заході. У той час, коли радянські вчені були зосереджені на «мілітаристському» застосуванні адаптогенів, західні науковці вивчали більш широко дію адаптогенів для оздоровлення.
Ще один відомий дослідник адаптогенів Олександр Паносян висловив припущення, що адаптогени мають не тільки специфічний терапевтичний ефект при деяких стресових та пов’язаних із стресом розладах, але також впливають на якість життя пацієнтів, якщо застосовувати їх як допоміжні засоби в стандартній терапії багатьох хронічних захворювань та патологічних станів (наприклад, відновлення після операції, астенія, застійна серцева недостатність, хронічна обструктивна хвороба легень).
Варто зауважити, що адаптогени відновлюють імунну систему після стресових ситуацій, що важливо під час коронавірусної пандемії.
Олександр Георгійович Паносян
У своїй професійній кар’єрі Олександр Паносян був членом Академії наук Вірменської РСР (1975–1986 рр.) та Національного інституту здоров’я (Вірменія) (1986–1993 рр.). Професором біоорганічної хімії він став у Російській Федерації. Також був директором лабораторії контролю якості лікарських засобів Агентства з лікарських засобів Республіки Вірменія (1993–2003 рр.). Працював як запрошений учений в лабораторії лауреата Нобелівської премії Бенгта Самуельсона в Каролінському інституті в Стокгольмі (1982–1983 рр.), Мюнхенському університеті (1993–1995 рр.) і Королівському коледжі Лондона (1996 р.).
Нині Олександр Георгійович є директором Phytomed AB у Швеції. Він автор або співавтор понад 180 статей у рецензованих журналах. Його основний науковий інтерес – адаптогенні рослини, антистресові сполуки, які беруть участь у регуляції нейроендокринної та імунної систем.
Олександр Паносян вважає, що адаптогени потенційно можуть використовуватися при вікових розладах, таких як нейродегенеративні і серцево-судинні захворювання. Таким чином, люди похилого віку можуть підтримувати стан свого здоров’я на нормальному рівні, покращувати якість життя та збільшувати тривалість життя.
Нещодавно в Інституті молекулярної біології і генетики НАН України був розроблений унікальний адаптогенний фітокомплекс «ВІКТОРІН» під керівництвом члена-кореспондента НАН України, професора Віктора Анатолійовича Кунаха, вченого із майже 40-річним досвідом роботи з адаптогенними рослинами.
До складу фітопрепарату «ВІКТОРІН» входять 2 надзвичайно потужних адаптогени – женьшень і родіола рожева.
ВІКТОРІН сприяє загальному зміцненню організму при сезонних застудних захворюваннях, підвищенню імунітету, покращенню самопочуття при хронічній втомі і фізичних перенавантаженнях, стабілізації функціонального стану нервової системи під час підвищеної нервової збудливості, зменшенню психоемоційного напруження. Фітопрепарат діє як м’яке заспокійливе.
ВІКТОРІН рекомендовано вживати:
- як адаптогенний засіб для зменшення втоми, тривожності, оксидативного стресу;
- для нормалізації артеріального тиску, покращення судинної функції і циркуляції крові, роботи серця, ліпідного профілю;
- як антиоксидантний засіб при атеросклерозі, хворобі Альцгеймера, прискореному старінні тощо;
- як протизапальний засіб при діабеті ІІ типу, артриті, кардіоваскуліті, бронхіті, запаленні легень та інших захворюваннях, патогенез яких пов'язаний із запаленням;
- як імуномодулювальний та протимікробний засіб.
Фітопрепарат виробляється на потужностях фармацевтичної компанії «АСТРАФАРМ», виробництво якої відповідає вимогам GMP ISO 22000:2005, що свідчить про високі стандарти якості виробленої продукції.
Протипоказання та застереження: індивідуальна чутливість до окремих компонентів, діти, вагітні та жінки в період лактації. Не рекомендується до вживання у другій половині дня для попередження безсоння. З обережністю слід вживати особам з підвищеним тиском та органічними ураженнями серцево-судинної системи.
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Громадська спілка «НВЦ фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють. У лідерах з ефекти