Дієтична добавка «Колаген». Пити чи не пити?

Завдяки бажанню жінок виглядати молодшими і схуднути ринок харчового колагену в останні роки стрімко зростає. Цю популярну добавку нині додають до різноманітних продуктів харчування та напоїв, включаючи білкові батончики, чаї, кавові вершки і навіть хлібобулочні вироби. Чого від цього БАДу більше – користі чи шкоди? Спробуємо розібратися.
З якою метою вживають біодобавку «Колаген»?
Наша шкіра складається майже з 80 % колагену. Цей білок у поєднанні з іншим білком, який називається еластин, надають нашій шкірі структуру й еластичність. Починаючи з двадцятирічного віку, ми починаємо втрачати близько 1 % колагену щороку, шкіра тьмяніє, старіє, втрачає пружність та еластичність.
Що таке колаген і з чого його виробляють?
Колаген є основним структурним білком шкіри та інших сполучних тканин, таких як хрящі, кістки, сухожилля та зв’язки. До джерел колагену, з яких його і виготовляють, належать свиняча шкіра, шкури великої рогатої худоби, кістки свиней та великої рогатої худоби, сухожилля та хрящі, курячі хрящі, риб’яча луска. Знали б наші жінки, з чого виготовляють колаген…
Колаген належить до тих небагатьох білків тваринного походження, які мають багато залишків нестандартних амінокислот.
Продуктом денатурації колагену є желатин. Отримують його виварюванням (тривалим кип’ятінням з водою) кісток, хрящів і сухожиль, сполучної тканини, в основному свиней або ж корів.
Переважна більшість тих, хто купує дієтичну добавку «Колаген», і не здогадується, що їм продають інший продукт…
Людський організм погано засвоює цілісний білок колаген через великий розмір його молекул. Тому в спеціалізованому харчуванні – спортивному, дитячому тощо – використовують короткі пептиди (невеликі фрагменти білків), які отримані гідролізом (розщепленням) колагену. В такій формі продукт засвоюється легко і майже повністю. Одним словом, колагеном в упаковках з дієтичною добавкою «і не пахне»…
У шлунку маленькі шматки колагену (пептиди) розщеплюються до цеглинок (амінокислот), з яких складається кожний білок. Організм буде використовувати ці цеглинки на власний розсуд і зовсім не так, як би нам хотілося. Він може застосувати їх для загоєння ран або для будівництва іншого білку, а не для потрібного нам покращення еластичності шкіри.
На мою думку, організм використовує амінокислоти колагену лише як джерело амінокислот для будівництва всіх білків, у т. ч. й колагену. Але оскільки у складі колагену є так звані незамінні амінокислоти, то бажано, щоб у вашому раціоні був хоча б желатин. Хоча деякі науковці говорять про те, що пептиди (шматки колагену, те що в баночці з БАДом) зв’язуються з рецепторами фібробластів, які виробляють колаген, і стимулюють їх до посиленого вироблення колагену. Вчені також вважають, що пептиди колагену функціонують як антиоксиданти, допомагаючи захистити існуючий в організмі колаген від окислювальних стресів, які можуть його пошкодити.
Ефективність прийому колагену науково не доведена
Можна знайти досить багато досліджень у наукових журналах, які підтверджують ефективність колагенових дієтичних добавок. У виданні «Journal of Drugs in Dermatology» у 2019 р. було опубліковано огляд 11 досліджень застосування добавок з колагену. Пишуть також про використання цих біодобавок для загоєння ран і проти старіння шкіри.
Наведу приклад одного з таких досліджень: 69 жінок у віці від 35 до 55 років приймали 2,5 або 5 г колагену щодня протягом 8 тижнів, що значно покращило еластичність їхньої шкіри порівняно з тими, хто його не приймав.
У деяких дослідженнях стверджується, що БАДи на основі колагену корисні для здоров’я суглобів і попередження симптомів артриту. Колаген часто рекламується як корисна дієтична добавка для підтримання м’язової маси.
Перше, що кидається мені як науковцю в очі, що ці дослідження проводились на малих кількостях людей – переважно до сотні, а для таких висновків це досить малі вибірки. Спеціалісти в цій галузі, які рецензують подібні статті, говорять про те, що ці дослідження методологічно зроблені дуже неякісно. Окрім того, більшість досліджень повністю або частково профінансовано бізнесом, а він зацікавлений у позитивних результатах.
Отже, наукові дослідження ефективності колагенових добавок перебувають у зародковому стані. На сьогодні немає надійних наукових досліджень, які підтверджують, що прийом таких добавок збільшить вироблення колагену. Потрібні подальші якісні незалежні наукові дослідження.
Які ризики для здоров’я від уживання колагенових харчових добавок?
Особливих ризиків, на мій погляд, немає. Проблема в іншому – в якості сировини, яку використовують для виробництва колагену. Копита, шкури, кістки і сухожилля, особливо корів, можуть переносити такі захворювання, як губчаста енцефалопатія великої рогатої худоби (BSE) або ж хвороба божевільних корів.
Споживання людьми зараженого м’яса викликає у них неврологічні розлади. У 2016 р. FDA (Управління з продовольства і медикаментів США) заборонила використання деяких частин корів у дієтичних добавках для «усунення потенційного ризику» присутності ВSE.
Окрім того, частини тварин, які використовують для виробництва колагену, як правило, як губки вбирають токсичні важкі метали. Нещодавно ConsumerLab.com випробувала 14 популярних добавок колагену. З’ясувалося, що одна з них мала високий вміст кадмію – токсичного важкого металу.
Чи потрібно обов’язково приймати колаген?
Ні, на мій погляд, не обов’язково. Оскільки желатин, продукт колагену, широко застосовується в харчовій промисловості. Це і мармелад, і морозиво, і різноманітні желе, і, врешті-решт, є така прекрасна українська страва – холодець. Проблем з незамінними амінокислотами не буде.
Якщо ж приймати БАДи з колагеном, то якої фірми? Колаген якого виробника найкращий, без токсичних забруднень?
Рекомендую колагенові добавки виробництва США. У статті «Як купити якісні БАДи із США?» я писав, що в США є низка незалежних організацій, які тестують дієтичні добавки. Це ConsumerLab.com, NSF International та U.S. Pharmacopeia. Якщо виробник дієтичних добавок проходить це тестування, то отримує знак, наприклад, NSF або USP, що його продукт належним чином виготовлений, містить інгредієнти, зазначені на етикетці, та не містить шкідливих забруднень.
У статті використано матеріали «Collagen: «Fountain of Youth» or Edible Hoax?».
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України,
Науково-виробничий центр фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють. У лідерах з ефекти