Профілактика раку. Що краще: пити індол-3-карбінол чи ретельно жувати броколі?

В однієї моєї знайомої лікарі тестували ймовірний рак молочної залози. Але, дякувати Богу, все обійшлося. Лікар її прооперував, у лабораторії зробили морфологічне дослідження, яке не підтвердило цей небезпечний прогноз. Пацієнтці лікар порадив приймати індол-3-карбінол (I3К) або постійно їсти броколі, щоб уникнути повторення подібної неприємної історії.
Так що ж краще: нашвидкуруч приймати пігулку дієтичної добавки І3К чи витрачати час на приготування броколі?
Спочатку коротко про те, що таке індол-3-карбінол і які його фармакологічні властивості.
Індол-3-карбінол утворюється з речовини, яка називається глюкобрасицин. Глюкобрасицин міститься в таких хрестоцвітих рослинах, як броколі, брюссельська капуста, звичайна капуста, листова капуста, кале, цвітна капуста, салатна гірчиця, бруква і турнепс. І3К синтезується за допомогою спеціального ферменту в цих рослинах, коли ці овочі ріжуть, жують або ж готують. Через те рекомендується гарно подрібнювати й пережовувати ці овочі, щоб утворилося більше потрібної протиракової речовини.
Думаю, що індол-3-карбінол для дієтичних добавок не добувають з капусти, а синтезують у промислових масштабах переважно китайські хіміки. І для дієтичних добавок американського виробництва теж.
Використовують індол-3-карбінол для профілактики раку, для лікування системного червоного вовчака (СЧВ) та багатьох інших захворювань. Ця дієтична добавка, можливо, й безпечна для більшості людей, якщо її приймати під належним наглядом лікаря.
З літератури відомо, що дози І3К до 400 мг на день безпечно використовували протягом 3–76 місяців. Іноді виникали побічні ефекти, такі як шкірні висипання та діарея. Коли людина приймає ліки, вони не зберігаються в її тілі постійно. Печінка й нирки розщепляють (метаболізують) і виводять їх з організму. Через те ліки приймають протягом певного часу, щоб підтримувати потрібну концентрацію та, відповідно, лікувальну дію в організмі.
Прийом І3К разом з ліками, які метаболізуються печінкою, може зменшити лікувальну ефективність цих ліків, оскільки їх концентрація зменшується. Ось невеликий перелік ліків, що змінюються печінкою: клозапін (Clozaril), циклобензаприн (Flexeril), флувоксамін (Luvox), галоперидол (Haldol), іміпрамін (Tofranil), мексилетин (Mexitil), оланзапін (Zyprexa), пентазоцин (Talwin), пропранолол (Inderal), такрин (Cognex), теофілін, зилейтон (Zyflo), золмітриптан (Zomig) та ін. Отже, перш ніж приймати індол-3-карбінол, порадьтесь зі своїм лікарем, якщо ви вживаєте будь-які ліки, які метаболізуються печінкою.
Чи існують строгі наукові докази, які підтверджують використання індол-3-карбінолу чи хрестоцвітих овочів для запобігання раку? На жаль, методологію так званої доказової медицини дуже важко застосувати для більшості фітопрепаратів.
Відсутність таких доказів не означає, що у хрестоцвітих овочів немає протиракових властивостей.
Індол-3-карбінол може мати протипухлинні властивості, як було показано за допомогою попередніх досліджень у пробірках, на культурах тканин та в дослідах на тваринах. Існують навіть загальні спостережні дослідження на людях, які показують суттєве зниження ризику раку при вживанні цієї добавки.
Різні спостережні та дієтичні дослідження також підтверджують прямий зв’язок між високим споживанням в їжі хрестоцвітних овочів та зниженням ризику раку. Цей ефект продуктів, що багаті на індол-3-карбінол, науковці пов’язують з можливою протипухлинною активністю I3C, а також його метаболітів диіндолілметану (DIM) та сульфорафану.
Експерти в галузі раку і харчування рекомендують для профілактики раку чи в допоміжній його терапії надавати перевагу дрібно посіченому салату з капусти на противагу пігулці з ІЗК. Чому? Надмірне вживання великих доз I3К може спричинити побічні ефекти, зокрема, проблеми з рівновагою, тремор і нудоту. Крім того, є декілька досліджень на тваринах, які припускають, що I3К може сприяти росту пухлин.
Прийом від 350 до 500 мг індол-3-карбінолу може бути еквівалентним уживанню близько 300–500 г звичайної або брюссельської капусти.
На мій погляд, важливим аргументом на користь салату з капусти є так званий ефект синергії. Рослини містять багато різноманітних біологічно активних сполук. Кожна з них має свою специфічну лікувальну активність і діє, як правило, разом з іншими активними речовинами рослини. Цей специфічний спосіб дії, що включає одразу дію декількох речовин, називається синергією дії (від грец. synergos – працювати разом). Отже, в сирій капусті, на противагу хімічно синтезованому І3К, є багато інших лікувальних речовин, які діють разом з рослинним І3К.
Власне, такої ідеології використання рослинних порошків дотримуються вчені Науково-виробничого центру фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ», розробляючи рецептури дієтичних добавок. Дієтичні добавки ТМ «ДОБРАДІЯ» – ВІКТОРІН, ПРОСТАТОНОРМІН і СОНОРМІН – виготовляються з мінімально обробленої натуральної рослинної сировини, що сприяє максимальному збереженню в ній діючих компонентів та ефекту синергії.
У статті використано матеріал «Клінічні переваги індол-3-карбінолу (I3C) при раку».
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
завідувач відділу біомедичної хімії
Інституту молекулярної біології і генетики НАН України,
Науково-виробничий центр фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють. У лідерах з ефекти