Гіпотонія: корисні поради щодо нормалізації самопочуття

Показник артеріального тиску містить дві цифри: систолічний тиск і діастолічний. Систолічний тиск – це верхнє (або перше) число, що вказує на тиск в артеріях, коли серце викачує кров. Діастолічний тиск – це друге число, яке показує тиск в артеріях, коли серце наповнюється кров’ю.
Нормою вважається, коли артеріальний тиск становить 120/80 мм ртутного стовпа (мм рт. ст.). Якщо цей показник стає нижче за 90/60 мм рт. ст., то цей стан називають гіпотонією, або гіпотензією. З одного боку, гіпотензія може бути ознакою хорошого здоров’я і свідчити про знижений ризик розвитку серцевих захворювань. З іншого – часте зниження артеріального тиску або його раптове падіння може бути тривожним симптомом і призвести до серйозних проблем зі здоров’ям.
Причини гіпотонії:
- відновлення вертикального положення після постільного режиму протягом тривалого періоду часу
- перші 24 тижні вагітності
- ендокринні захворювання
- наявність важкої інфекції, яка потрапляє в кров
- анафілаксія
- травми
- втрата великої кількості крові
- зневоднення
- проблеми із серцем
- печінкова недостатність
- нервовий розлад, який впливає на кров’яний тиск
- прийом деяких ліків
- дефіцит поживних речовин (наприклад, низький рівень вітаміну В12 і фолієвої кислоти)
За даними Американської асоціації серця, немає конкретного показника, при якому щоденний артеріальний тиск вважається занадто низьким. Деякі дорослі мають гіпотонію, але не мають симптомів і тому не потребують лікування. Однак в інших гіпотензія може спричинити зниження надходження кисню й поживних речовин у мозок та інших важливих органів, що в кінцевому підсумку може призвести до небезпечного для життя стану.
Симптоми, пов’язані із гіпотензією, при яких слід звернутися до лікаря: виснаження (відчуття слабкості), втома, прискорене серцебиття, запаморочення, непритомність, проблеми з концентрацією уваги, нечіткий зір, нудота, липка та бліда шкіра, задишка.
Лікування гіпотонії залежить від причини її виникнення. Стабілізувати низький тиск можна такими способами:
- приймати положення лежачи з піднятими догори ногами
- вживати рідину (у деяких людей навіть при легкому зневодненні може розвинутися гіпотензія), потрібно вживати близько 2 л води на день
- уникати тригерів гіпотонії (наприклад, тривалого стояння)
- відмовитися від алкоголю
- відкоригувати раціон
- переглянути прийом ліків, можливо, слід знизити дози препаратів, що знижують артеріальний тиск (тут потрібна консультація лікаря)
- носити компресійні панчохи (еластичні панчохи або шкарпетки запобігають застою крові в ногах)
- приймати відповідні дієтичні добавки
Як мають харчуватися гіпотоніки?
Лікарі рекомендують віддавати перевагу продуктам, багатим на вітамін С та фруктозу. Варто збільшити споживання вітаміну В12, фолієвої кислоти, заліза, магнію та калію, а також віддавати перевагу частішому прийому їжі та меншим порціям.
Одним із способів боротьби зі зниженим тиском може бути жування натурального кореня солодки, що містить активний інгредієнт гліциризин, який допомагає регулювати кров’яний тиск. Окрім того, сам процес жування активізує функцію травлення і тому здатний підвищити тиск.
Чудовим судинорозширювальним засобом завдяки деяким речовинам, які покращують кровообіг і сприяють підвищенню артеріального тиску, є часник. Гарними союзниками у боротьбі з гіпотонією є імбир, женьшень, кофеїн, теїн, какао, чорна смородина, розторопша, польовий хвощ, спіруліна. Вони володіють підбадьорювальними й енергетичними властивостями, а також багаті на вітаміни та мікроелементи.
Якщо гіпотонія викликана зниженням рівня цукру в крові, може допомогти розсмоктування цукру під язиком або вживання чайної ложки меду. Але останній метод може бути небезпечним, якщо ви маєте високий рівень цукру в крові або діабет, що у свою чергу також можуть бути причиною низького артеріального тиску.
При раптовому падінні сил корисно з’їсти невелику солону закуску (наприклад, крекер або випити трохи води із сіллю). Натрій допомагає підняти тиск.
Гарним рішенням буде доповнення раціону рослинними добавками. Цікаво, що кількість засобів для зниження тиску представлена значно більшим асортиментом на вітчизняному ринку, хоча проблема гіпотонії є також широко поширеною. Лікарі рекомендують гіпотонікам приймати рослинний комплекс «ВІКТОРІН». Це загальнозміцювальний і тонізувальний засіб на основі женьшеню, родiоли рожевої та унгернії Віктора. Він сприяє підвищенню тонусу організму, поліпшує працездатність, зменшує ознаки загальної слабкості та втоми.
Важливе застереження: якщо гіпотонія не є вашим вродженим станом, то в разі його виникнення першим кроком має бути запис на прийом до лікаря. Важливо визначити, якою проблемою є низький кров’яний тиск – основною чи вторинною? У першому випадку рефлекси організму працюють не так, як повинні. У другому – низький тиск є результатом зневоднення або впливу деяких ліків. Після обговорення вашої історії хвороби, способу життя та інших факторів лікар розробить схему лікування, запропонує певні зміни у способі життя.
Ольга Остринська,
кандидат біологічних наук, науковий співробітник

Я приймаю мелатонін, але він чомусь не працює. Такі скарги періодично надходять від тих, хто намагався налагодити с

Сечовипускання 4–8 разів на день – це норма. Вставати вночі 1 раз – теж. Кількість денної сечі має становити ⅔ в

Труднощі із засинанням – більша половина скарг при проблемах зі сном. Існує багато методик, що допомагають засну