Чи часто до складу БАДів додають ліки?

Так, іноді до дієтичних добавок додають лікарські засоби. Хоча це незаконно. Спробуємо розібратися, чому це роблять і як уникнути фальсифікованих дієтичних добавок.
Нещодавнє опитування покупців БАДів, проведене фахівцями Науково-виробничого центру фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ», засвідчило, що переважна більшість споживачів фітопрепаратів надають перевагу тим добавкам, які мають відчутну очікувану «лікарську дію». Власне, на це і орієнтуються недобросовісні виробники, додаючи до БАДів ліки. Зрозуміло, що такі дієтичні добавки за рахунок ліків будуть мати досить потужну дію. Але, на жаль, покупці цих біодобавок забувають, що разом з дією буває і побічна дія, яка, як правило, знищує їхню печінку.
Сумної слави китайські та індійські дієтичні добавки набули завдяки непорядним виробникам, які додавали у свої суміші синтетичні наркотики й лікарські засоби. До того ж, часто в китайських БАДах знаходять пестициди, гербіциди і важкі метали. Прикладів фальсифікації дієтичних добавок дуже багато. Так, дослідження, опубліковане у жовтні 2018 р. у JAMA Network Open, виявило незадекларовані фармацевтичні препарати в колосальній кількості дієтичних добавок – у 776 продуктах, які часто продавались у США як засоби для схуднення, сексуального підсилення чи нарощування м’язів.
Найбільша проблема полягає в тому, що, як правило, такі фальсифіковані біодобавки гепатотоксичні. Синтетичні добавки, що входять до їхнього складу, руйнують печінку. Найбільше, на мій погляд, фальсифікованих БАДів зустрічається серед засобів для схуднення. Хотілося, щоб українки були надзвичайно обережними та критичними у виборі засобів для схуднення.
Вартість хімічного аналізу фальсифікованої дієтичної добавки перевищує вартість самої добавки. І тільки деякі українські аналітичні лабораторії в змозі виконати подібний аналіз. У США такі аналізи за власний рахунок виконують незалежні громадські організації й оприлюднюють дані своїх досліджень для американського загалу. В Україні таких організацій, на жаль, немає.
Як правило, усі фальсифікати, про які я читав, іноземного походження. І навіть найбільший відомий онлайн-магазин «iHerb» теж іноді пропонує фальсифіковані дієтичні добавки, що зумовлено специфікою американського законодавства, яке регулює ринок дієтичних добавок в США. Як уникнути фальсифікатів, якщо ви купуєте БАДи в США, я давав рекомендації в одній зі своїх статей.
Що стосується європейського законодавства регулювання ринку дієтичних добавок, то воно схоже на українське. Проте ситуація ускладнюється тим, що загальноєвропейські закони не гармонізовані з національними. Власне, недосконалість європейського регулювання ринку дієтичних добавок визнають і провідні європейські експерти.
Мені, не юристу, в цьому заплутаному законодавстві складно орієнтуватися. Я попросив декілька українських юридичних фірм – Вінконсалт, Правовий Альянс, Кратія, які займаються реєстрацією БАДів, допомогти мені розібратися, як європейці узгоджено контролюють чи лише планують контролювати якість біодобавок. Але відповіді не отримав… А поки що підробка дієтичних добавок і лікарських засобів є серйозною проблемою для ЄС.
В Європейському союзі функціонує так званий EDQM (Європейське управління якості лікарських засобів та охорони здоров’я), на яке і покладена функція контролю якості дієтичних добавок. У рамках своєї діяльності проти фальсифікованих медичних виробів EDQM створив базу даних під назвою Know-X. У цій базі зібрані звіти про фальсифіковані медичні вироби і добавки, виявлені в державах-членах ЄС. Але доступ до цієї бази мають лише державні посадові особи.
Як європейський споживач контролює якість БАДів, що купує в сусідній аптеці, мені поки не зрозуміло. Очевидно, повністю покладається на свою національну державу і EDQM?
Якщо порівняти систему контролю якості дієтичних добавок у США та ЄС, то, на мій погляд, американська система зрозуміла, більш ефективна й орієнтована на зростання бізнесу та інтереси покупців. З 2024 р. в США буде працювати система електронного маркування ліків, що відпускаються за рецептом. Кожна упаковка буде мати унікальний код, за допомогою якого можна визначити, фальсифікована вона чи ні.
Та й сьогодні перевірити якість дієтичної добавки не складно. Потрібно просто попросити у продавця сертифікат NSF.
В Україні ліки фальсифікують і багато фальсифікують. Вважається, що кожна продана десята упаковка ліків фальсифікована. Як правило, підробляють дорогі ліки, наприклад, препарати для лікування раку. З цим намагаються боротися. З 2022 р. в Україні діятиме обов’язкове маркування всіх медичних препаратів за допомогою унікального 2D-коду, посилена кримінальна відповідальність за підробку ліків.
Інформація про фальсифікацію дієтичних добавок в Україні, використання ліків у їх складі в Україні мені не попадалася. Були факти, що деякі виробники випускають обліпихову олію як БАД низької якості, очевидно, сильно розведену дешевою рослинною олією.
Додавати лікарські засоби до дієтичних добавок заборонено українським законодавством і це регулюється відповідним законом.
Я не зустрічав фальсифікованих добавок, що виробляються великими українськими фармацевтичними компаніями. Та це і зрозуміло, оскільки репутаційні ризики української фармацевтичної компанії незрівнянно більші порівняно з будь-якою іноземною Horns & Hooves невідомої, в більшості випадків китайської, територіальної приналежності. Так, можливо, іноді українські виробники використовують рослинні екстракти непершої свіжості, але гарантовано не покладуть синтетичний наркотик у дієтичну добавку і не вб’ють вашу печінку.
Спеціалісти Науково-виробничого центру фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ» рекомендують надавати перевагу дієтичним добавкам українського виробництва, якщо у вас виникають сумніви у якості аналогічних іноземних добавок. Цього принципу Центр «ДОБРАДІЯ» дотримується і при продукуванні власних дієтичних добавок, які виробляються на потужностях української фармацевтичної компанії «АСТРАФАРМ».
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Інститут молекулярної біології и генетики НАН України,
Науково-виробничий центр фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють. У лідерах з ефекти