Базилік, петрушка, материнка, чебрець і м’ята. Чим корисні ці пряні трави?

Пряні трави – це рослини зі смаком і ароматом. Їх використовують як смакові добавки до їжі, для відтінення смаку продукту, надання стравам додаткового приємного аромату або гостроти. Деякі трави застосовують як добавки до чаю або самостійні відвари, які заспокоюють або бадьорять. Ними прикрашають страви, вони є невід’ємними складниками салатів. У сухому вигляді пряні трави зберігаються довго і приносять користь узимку.
До того ж, прянощі дуже корисні. Одна свіжа стеблинка зелені, що містить вітаміни, ефірні масла, мінеральні солі та мікроелементи, набагато корисніша для нашого організму, ніж тарілка жирного супу.
Більшість пряних трав є цінними лікарськими й профілактичними засобами. Ніякі дорогі харчові добавки не наділені такою цілющою силою, як щойно зірвана з грядки зелень.
- Базилік
У листі базиліку міститься багато дубильних і мінеральних речовин, ефірних олій, сапонінів, глікозидів. Також воно багате на вітаміни А, Р, В2, С, рутин, фітонциди, каротин, прості цукри.
Базилік застосовують як загальнозміцнювальний засіб, який підвищує опірність до стресів, інфекцій, зміцнює нервову систему, покращує ендокринну і імунну систему, а також як пом’якшувальний і відхаркувальний засіб – при захворюванні верхніх дихальних шляхів і бронхів, для пом’якшення симптомів ангіни. Він стимулює травну діяльність: поліпшує діяльність шлунка, знімає спазми і підсилює перистальтику кишечника.
- Петрушка
Листя і коренеплоди петрушки містять вітаміни А, В1, В2, фолієву кислоту, солі калію, кальцію і заліза, інулін, білки, ефірні олії. За вмістом вітаміну С петрушка випереджає лимон, а за кількістю каротину майже не поступається моркві.
Здавна петрушку застосовували для збудження апетиту й поліпшення травлення. Петрушка має загальнозміцнювальну, потогінну, сечогінну, каменерозчинну, тонізуючу і болезаспокійливу дію. Деякі дослідження показали, що свіжий сік петрушки сприяє нормалізації функцій кори надниркових залоз і щитовидної залози, зміцненню капілярів.
- Материнка (орегано)
Містить ефірну олію (до 1,2 %), флавоноїди, дубильні речовини, аскорбінову кислоту. Чай з материнки використовують для лікування захворювань, пов’язаних з нервовою системою і шлунково-кишковим трактом.
Ця трава має надзвичайно сильні антибактеріальні властивості. Звичайний орегано ефективніший, ніж пеніцилін і стрептоміцин, та відмінно справляється з важкими інфекціями і паразитами. Британські вчені виявили, що в маслі материнки міститься речовина карвакрол, що володіє сильними антигрибковими й антибактеріальними властивостями.
Материнка позитивно впливає на травну систему, підвищує витривалість, покращує обмін речовин і стимулює апетит. Її успішно використовують при лікуванні бронхіту, пневмонії, бронхіальної астми, рекомендують при лікуванні неврозів і безсоння, для покращення настрою, при високому кров’яному тиску й атеросклерозі.
- Чебрець (тим’ян)
Ефірна олія чебрецю має потужні антисептичні властивості. Ця пряна трава містить флавоноїди, дубильні речовини, мінеральні солі й органічні кислоти.
Чебрець має потогінну, спазмолітичну, відхаркувальну і протизапальну дію. Служить протикашльовим, ранозагоювальним, дезінфекційним, антиревматичним засобом. Він заспокоює нервову систему, пригнічує кокову мікрофлору і патогенні гриби.
Препарати чебрецю покращують роботу підшлункової залози, стимулюють діяльність травної системи, підвищують апетит. Вони корисні при низькій кислотності шлункового соку та виразці дванадцятипалої кишки. Також чебрець застосовується для лікування захворювань нирок і сечових шляхів.
- Перцева м’ята
Містить вітамін С, кальцій, вітаміни групи В і калій, які допомагають зміцнити імунну систему. Перцева м’ята традиційно використовується як засіб від лихоманки. Вона також бореться з мікробами і допомагає «заспокоїти» травну систему.
Активні компоненти м’яти перцевої подразнюють холодові рецептори, нервові й кровоносні судини. В результаті відповідної реакції кровоносні судини розширюються, що сприяє зниженню вираженості болю.
Відвар з листя перцевої м’яти допомагає регулювати артеріальний тиск. Ще одна корисна властивість цієї пряної трави – протидія процесам бродіння в кишечнику, а також стимуляція перистальтики.

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють. У лідерах з ефекти