8 цікавих фактів про температуру тіла

Температура тіла може багато чого розповісти нам про наше здоров’я. Вона є однією із чотирьох ключових життєво важливих ознак, на які дивляться лікарі.
Температура тіла змінюється залежно від віку, статі та навіть коли ми говоримо неправду. Дізнаймося більше про нормальну температуру тіла, лихоманку й інші фактори, що впливають на неї.
1. Яку температуру тіла вважають нормальною?
За медичними даними, середньою нормальною температурою тіла зазвичай вважається 37 °С [1]. Але «нормальна» температура тіла може коливатися в межах від 36,1 до 37,2 °С. І те, що є нормою для когось, може бути трохи вище або нижче за середньостатистичну температуру тіла.
Наш організм завжди адаптує свою температуру у відповідь на умови навколишнього середовища. Наприклад, підвищує її під час тренувань. Також можна помітити, що надвечір і ввечері температура тіла вище, ніж вранці, коли ми прокидаємося [2].
У немовлят та маленьких дітей температура тіла вища, ніж у дітей старшого віку і дорослих. Це пояснюється тим, що площа їхнього тіла є більшою відносно їхньої ваги, а метаболізм активніший. Середня температура тіла новонароджених зазвичай становить близько 37,5 °С.
2. Що таке лихоманка?
Лихоманка – тимчасове підвищення температури тіла (38 °С і вище). Як правило, вона спричинена хворобою та проходить за кілька днів. Підвищену температуру можуть супроводжувати такі симптоми: озноб і тремтіння, пітливість, головний біль, м’язові болі, втрата апетиту, дратівливість, зневоднення, загальна слабкість.
Варто зазначити, що у дорослих температура тіла 39,4 °С або вище може потребувати виклику лікаря. Терміново звернутися до лікаря необхідно в разі, коли разом із лихоманкою спостерігається сильний головний біль, незвичний висип на шкірі, незвична чутливість до яскравого світла, скутість шиї і біль при нахилі голови вперед, розгубленість, стійка блювота, утруднене дихання або біль у грудях, біль у животі або при сечовипусканні, конвульсії та судоми.
Для немовлят і дітей раннього віку температура, яка лише трохи перевищує звичайну, може бути ознакою серйозної інфекції. Лікаря необхідно викликати, якщо дитині:
- менше 3-х місяців і вона має ректальну температуру 38 °С або вище;
- від 3 до 6 місяців і ректальна температура становить 38,9 °С, при цьому немовля є нетипово дратівливе, мляве, тривожне, або температура піднімається вище 38,9 °С;
- від 6 до 24 місяців при ректальній температурі вище за 38,9 °С, яка триває довше 1 доби.
Якщо дитині виповнилося 2 роки, потрібно звертатися до лікаря в разі, коли температура тримається довше 3-х днів або не збивається.
У дітей у віці від 6 місяців до 5 років поряд з високою температурою тіла можуть спостерігатися фебрильні напади, які зазвичай призводять до втрати свідомості або тремтіння кінцівок. Зателефонуйте до екстреної медичної допомоги, якщо судоми тривають довше 5 хвилин, або відведіть дитину до лікаря якомога швидше після нападу, щоб з’ясувати, що його спричинило.
3. Лихоманка може допомогти в подоланні інфекцій
Більшість людей хвилюється через гарячку, але насправді вона може бути корисною. Це пов’язано з тим, що підвищення температури допомагає нашому організму боротися з інфекціями. Саме тому не завжди варто поспішати із прийомом жарознижувальних засобів. Тим не менше, якщо лікар діагностує у вас бактеріальну інфекцію, наприклад, пневмонію або стрептокок у горлі, доцільним буде розпочати лікування антибіотиком.
4. Літні люди мають нижчу температуру тіла
Якщо вам здається, що завжди холодно, навіть у спекотні дні літа, це може свідчити про ваш вік. Дослідження показують, що з віком середня температура тіла дещо зменшується.
Доведено, що температура тіла стає нижчою за середню у віці від 65 до 74 років. Ще більше знижується у людей від 75 до 84 і є найнижчою серед тих, хто старше 85 років.
У деяких літніх людей спостерігали температуру тіла 34 °С за нормальних умов [3]. Це важливо знати, оскільки людей похилого віку може лихоманити за нижчої температури, ніж молодих людей.
5. Чоловіки та жінки мають різну температуру тіла
У вислові «холодні руки, тепле серце» може бути частка правди. В одному з досліджень було показано, що температура тіла жінок у середньому на 0,4 °С вище, ніж у чоловіків [4]. Цікаво, що жіночі руки на 1,5 °С у середньому холодніші, ніж чоловічі (30,7 °С проти 32,2 °С).
6. Для збереження тепла одного капелюха може бути недостатньо
Пам’ятаєте, як мама просила нас надягати шапку, коли на вулиці холодно. З’ясовується, що її поради, можливо, не були цілком хибними. Дослідження показали, що коли йдеться про втрати тепла тілом – будь-яка з його частин, яка не покрита, віддає тепло, що пропорційно знижує загальну температуру тіла [5].
7. Брехня може бути причиною зміни температури тіла
Очевидно, що брехня не призведе до того, що ніс стане більшим (як нас лякали в дитинстві), проте вона може стати причиною зменшення його температури. У ході одного експерименту вчені за допомогою термовізуалізації довели, що занепокоєння, спричинене брехнею, призводить до зниження температури носа та її збільшення навколо чола [6]. Науковці назвали це явище «ефектом Буратіно».
8. Червоний перець може спричинити підвищення температури тіла
Гостра їжа може підвищити температуру тіла і прискорити наш метаболізм. Дослідження, в якому учасники додавали до їжі близько 1 г червоного перцю, показало, що загальна температура тіла зростає, тоді як температура шкіри залишається нижчою [7].
Автори цього експерименту вважають, що таке збільшення виробництва організмом тепла разом із зменшенням апетиту демонструє потенційну користь вживання червоного перцю для людей, які намагаються регулювати свою вагу, особливо якщо вони зазвичай не їдять гостру їжу. Але до цієї рекомендації варто ставитися з обережністю людям, які мають захворювання шлунково-кишкового тракту.
Ольга Остринська,
кандидат біологічних наук, науковий співробітник
Джерела
- https://medlineplus.gov/ency/article/001982.htm
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fever/symptoms-causes/syc-20352759
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18705705/
- https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2805%2978875-9/fulltext
- https://scholarworks.iupui.edu/bitstream/handle/1805/4262/vreeman-2008-festive.pdf?sequence=1
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/jip.1505
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3022968/
- https://www.everydayhealth.com

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють. У лідерах з ефекти